Oto Kokpit

Euro 6d-TEMP Normu Nedir? Hangi Araçlar Sağlıyor?

14.01.2019
Euro 6d-TEMP Normu Nedir? Hangi Araçlar Sağlıyor?

Her yıl üretilen otomobiller için Avrupa’da emisyon standartları açıklanır ve belirli aralıklarda güncellenir. Geçerli Avrupa emisyon standartları şuan Euro 6d-TEMP ve Euro 6c olarak biliniyor. Peki son zamanlarda çokça duyduğumuz Euro 6d-TEMP normu nedir?. Yazının devamında bu konuyu kafa karıştırmadan net şekilde açıklayacağım.


Euro 6d-TEMP Normu Nedir?

Avrupa emisyon standartlarının kısaca tarihçesi
Araç egzoz gazlarının doğaya verdiği zararları hepimiz biliriz. Egzoz gazının çevreye verdiği zararı indirgemek ve emisyon salınımını düşürmek için 1992 yılından bu zamana kadar bu değerler değişmektedir.

1996 yılında Euro 2 değerleri açıklandı. 2000 yılında Euro 3 normları, 2009’da Euro 5, 2014 yılında ise Euro normları açıklandı.

1 Eylül 2017’den itibaren ise Euro 6d-TEMP normları açıklandı. Eylül 2018’e kadar Avrupa’da satılacak olan yeni bütün araçlar için zorunlu hale getirildi. Bazı modeller için 1 Eylül 2019’a kadar gevşetilen Euro 6d-TEMP normunun amacı özellikle dizel araçlarda egzoz gazının karbondioksit salınımını daha alt seviyelere indirgemek. Kısacası atmosferi korumak.

Olayın teknik kısımına girip kafaları karıştırmamak adına basitçe anlattım. Son olarak Euro 6d-TEMP normlarına hangi araçlar uyumlu onlara bakalım.

Euro 6d-TEMP uyumlu araçların listesi: https://www.adac.de/infotestrat/umwelt-und-innovation/abgas/modelle_mit_euro_6d_temp/

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.