Oto Kokpit

ETG Şanzıman Hakkındaki Görüşlerimiz-Yorumlarımız

ETG Şanzıman Hakkındaki Görüşlerimiz-Yorumlarımız

citroen-c4-cactus-shine-inceleme-36
PSA grubu yani citroen ve peugeot markalarının yarı-otomatik şanzıman konusunda bir sınıf daha atlatan ETG (Efficient Tronic Gearbox) şanzıman‘ı 4 farklı citroen modelinde tecrübe ettim. PSA grubu kullanıcılarının en çok şikayet ettiği konulardan birisi olan otomatik şanzımanlarda sarsıntılı geçişler fazlasıyla öne çıkmıştı. Yarı-otomatik şanzımanlarında çift kavramanın olmamasının eksikliğini yaşayan citroen, ETG’den önceki güncel şanzıman MCP’de çok şikayet almıştı. Özellikle c4 modelinde sarsıntılı ve gecikmeli vites geçişleri fazlasıyla can sıkan durumların başında geliyordu. Fakat yeni şanzımana dair şunu belirteyim, c4 ve c5’te bulunan MCP şanzımana göre daha az sarsıntılı geçişler oluyor. Gaza fazla yüklenmediğinizde bu kasıntılar ara sıra hissedilse de genelde fazlaca hissetmiyor. En azından şu kasılarak ve yığılarak vites değiştirme olayı çözülmüş gibi. Gibi diyorum, çünkü cactus, c4 picasso, yeni c1 ve c3 1.2 ETG’de kullanılan şanzıman aynı olmasına rağmen kalibrasyonlarda farklılık öne çıkabiliyor. Fakat genel olarak çalışma prensibinde vites düşerken kullanıcısına hissettirmemeye çalışıyor.

Yeni c4 cactus modelinde sakin sürüşlerde vites düşüşleri genellikle anlaşılmıyor. Fakat kick-down’dan sonra performans kullanımla birlikte vites artışları açıkça hissediliyor. Fakat bu durum tekrardan belirtiyorum, bir MCP veya BMP şanzıman gibi olmuyor. Bu da şunu gösteriyor ki, fransızlar bu konuda kendilerini sürekli geliştiriyor ve yaptığı iyileştirmelerle kullanıcısını memnun etme yolunda ilerliyor. Fakat asıl çözüm, başarılı çift kavramalı yarı-otomatik şanzımanla olacağını düşünüyorum.

Yorumlar
  1. burhan dedi ki:

    Merhaba arkadaşlar,
    paugeot 508 yarı otomatik etg 6 alacak varsa önce aşağıdaki videoyu izlesinler, artılarını eksilerinden bahsetmiş uzun uzun. C5 citroen , Passat , jetta , astra , insignia , corolla , focus , superb , octavia alacaklarda izlese iyi olur;

    https://www.youtube.com/watch?v=o_05yFOAHaM&list=UUAGSkmiPSu3T7oz_agx-mTA&index=2

[single_loop]