Oto Kokpit

ESP’si Olmayan Araçlara Satış Yasağı Geliyor

ESP’si Olmayan Araçlara Satış Yasağı Geliyor

espsi-olmayan-araclara-satis-yasagi
Ülkemiz, AB uyum sürecinde birçok yenilikle tanıştı. Bunların hemen hemen hepsi hayatımızı etkileyen değişiklikler oldu. Şimdi de trafik hayatımızı etkileyecek büyük bir yenilik geliyor. Artık ESP ve lastik basınç sensörü otomobillerde standart olarak sunulmak zorunda olacak. Aslında bu uzun süredir beklediğim adımlardan birisiydi. Birçoğunuz ESP’nin ne anlama geldiğini biliyorsunuz. Bilmeyen veya az fikri olanlar için açıklayayım.

ESP Nedir?
ESP (Elektronik Stabilite Programı): Seyir halindeki aracın herhangi bir sebepten dolayı yoldan çıkmaya başladığı andan itibaren araca elektronik olarak dengeleme görevi üstlenen bir sistemdir. Mesela viraja sert girdiniz ve araç tutunma görevini kaybetmeye başladı ve yoldan çıkacak. İşte olay buralara gelmeden esp gerekli frenlemeyi elektronik olarak doğru oranda aracın tekerlerine iletir ve aracın yoldan çıkmasını engeller. Daha gelişmiş sistemlerde aracı doğru çizgiye sokar. Bu sistem özellikle yağışlı havalarda çok büyük önem taşımaktadır. Öyle ki aracın kaymasından kaynaklanan kazaların büyük bir çoğunluğu bu sistem tarafından önleniyor. Günümüzde lüks araçlardan orta segmentteki araçlara doğru standart hale gelmeye başlayan bu sistem sürücü güvenliği için çok ama çok önemli aktif güvenlik özellikleri arasında geliyor.

Lastik Basınç Sensörü Nedir?
Trafik kazalarında hemen hemen her gün ölümle sonuçlanan haberler alıyoruz. Birçoğunda güvenlik zafiyeti yer alıyor ve güvenli bir sürüş için en önemli noktalardan birisi de lastiklerin durumu oluyor. Çünkü araçlar bu dört teker üstünde yer alıyor. Doğru basınçta olması ve lastik sağlığı konusunda lastik basınç sensörü sürücüye doğru bilgiyi aktarma görevini üstleniyor. Yani aracın lastik basıncı azalmış ise sürücüye ikaz lambası ile gerekli uyarı da bulunur.

ESP ve Lastik Basınç Sensörü Hangi Araçlarda Zorunlu Olacak?
Bu iki üst donanım AB uyum süreci içerisinde kasım ayından itibaren hafif ticari araçlarda ve 1.3 ton altındaki araçlarda zorunlu hale gelecek. Yani A ve B segmentinde olan araçların hemen hemen hepsi ile birlikte C segmentindeki araçların bir kısmı bu kapsama giriyor. Aynı zamanda Fiat doblo, peugeot partner-bipper, ford connect, opel combo, citroen berlingo-nemo ve birçok markanın hafif ticari aracı bu kapsama giriyor.

Bu düzenleme ile uzun süredir olması gereken gerçekleşecek. Araçların fiyatında 1500-2000 TL bir artış oluşturur ama hiçbir şey insan hayatından önemli değil. Özellikle hafif ticari araçlarda ESP’nin ne kadar önemli olduğunu acı tecrübelerle öğrenmiş olanlar bu konuda hak verecektir. Umarım kazaların azalmasına büyük oranda katkı sağlar.

Yorumlar
  1. Nedim dedi ki:

    2006 model Leon’umda Esp yok şimdi benim Esp sistemi alıp araca bir şekilde ESP mi entegre etmem gerek ?

    1. HCB dedi ki:

      Hayır, bu sıfır araçlar için geçerli.

[single_loop]