Oto Kokpit

En Kusursuz Otomobil Markası Lexus Seçildi

En Kusursuz Otomobil Markası Lexus Seçildi

Otomobiller ihtiyaçlara ve boyutlara göre segmentlere ayrılırken müşteri gözünde kalitesini takip eden firmalarda var. J.D. Power adlı araştırma şirketi de farklı konularda araştırmalar gerçekleştiriyor. Son yıllarda ise otomobil markalarında kalite araştırması yapıyor. Bu yıl ki Kalite Araştırmasında en sorunsuz marka yine Lexus seçildi. İşte detaylar…


En Kusursuz Otomobil Markası Lexus

Toyota’nın bazı pazarlarda lüks yüzü olan Lexus, J.D. Power firmasının Kalite Araştırmasında 6. kez en sorunsuz marka seçildi. Markanın premium kimliğinin yanı sıra sorunsuzluk mottosunu da öne çıkardığı pazarlama stratejisi, Japon firmaya bir kez daha en kusursuz otomobil markası unvanını getirdi.

J.D. Power tarafından yapılan araştırmaya 224 farklı model konu oldu. Bu modeller arasında 36.186 araç kullanıcısının görüşü alındı. 3 yılını doldurmuş araçlarda yaşanan sorunlar ve deneyimlerin baz alarak gerçekleştirildiği kalite araştırmasında; motor, şanzıman, navigasyon, ses sistemi, ısıtmalı ve havalandırmalı koltuklara varana kadar 177 farklı kategoride karşılaşılan sorunlar değerlendirildi. Lexus bu kategorilerde düşük arıza oranı, kaliteli işçiliği ve güvenilirliği; ayrıca Lexus’un araç satış ve satış sonrası tutumu, markaya en kusursuz otomobil firması unvanını bir kez daha vermiş oldu.

Toyota’nın bu özel markası ülkemizde de son birkaç yıldır yer bulmaya başladı. Türkiye’de Audi, BMW, Mercedes gibi devlerin gölgesinde kalıp pek öne çıkamasa da özellikle Orta Doğu ülkeleri ve ABD pazarında ciddi kullanıcı kitlesine hitap ediyor. Umarım premium sınıfta ülkemizde de hak ettiği ilgiyi görür.

Yorumlar
  1. aydın özmen dedi ki:

    gerçekten de kaliteli araba üretiyorlar

  2. Erkan Budak dedi ki:

    Bu sorunsuzluğa satış rakamlarını sebep gösterebiliriz bence. Şöyle ki BMW dünya geneli 100.000 otomobil satıyorsa Lexus 10.000 adet dahi satmıyor sanırım. Bu sebeple daha az sorunlu görünüyor şahsi görüşüm.

] }