Oto Kokpit

Elektrikli Turbo Nedir? Nasıl Çalışır?

Elektrikli Turbo Nedir? Nasıl Çalışır?

Hızla gelişmekte olan teknoloji, beraberinde tüm sektörlerde sürekli, durağan olmayan yeniliklere neden olmaktadır. Bunlardan bir tanesi de, araçlarda yer alan turbo sistemleriyle alâkalıdır. Bu açıdan özellikle son dönemler gündeme gelmekte olan konulardan bir tanesi de elektrikli turbolar olmaktadır. Araçlarda elektrikli turbo kullanımı, Otomobil üreticileri tarafından halâ devam etmekte olan projeler arasındadır. Böylece gelecek yıllarda, araçlarda elektrik ile çalışan turbolar daha sık bir şekilde görülebilecektir. Buna karşılık Audi, bazı modellerinde elektrikli turbo seçeneğini şu an kullanmaktadır. Elektrikli motora geçmeden, turbo hakkında da bilgi vermek gerekmektedir.

Elektrikli Turbo Nedir?

Araçlarda bulunan motorlar hava emme yapmaktadır. Turbolar, bu noktada motorun daha fazla hava emmesine imkân sağlamaktadır. Böylece havayı yüksek basınçlı silindirlere göndererek, motora daha fazla hava ve basınç göndermektedir. Bu da motorun, daha güçlü bir şekilde çalışmasına imkân sağlamaktadır.

Araçlarda bulunan turbolar, egzoz gazlarının çıkış basınçları ile çalışmaktadır. Burada turbo, hemen etkinlik göstermemektedir. Bunun nedeni, gerekli basıncı üretmesi için belirli bir süre dönme ihtiyacı olmasıdır. Sürücü turboya bastıktan sonra turbo gerekli işlemleri yaparak, ardından turboyu aktif hale getirmektedir. Ancak bu bahsettiğimiz gibi bir miktar beklemeye neden olmaktadır.

Elektrikli turboların kullanım amacı, sürücünün turbo kullanmak istediğinde, beklenmesi gereken bu süreyi kısaltmak ya da ortadan kaldırmak nedeniyle ortaya çıkmıştır. Elektrikli motorlar, elektrik kullanarak, turboyu hemen kullanabilme fırsatı sunması planlanmaktadır. Turboya basıldığında elektrik motoru, turboya ihtiyacı olan gücü hemen sağlamaktadır. Burada elektrik, bataryadan elde edilmektedir. Audi örneğinde araç elektrik turbosu bulundurmakla beraber, egzoz gazı ile üretilen basıncı kullanmaya da devam etmektedir. Bunun temel nedeni, bataryanın çabuk bir şekilde tüketilmek istenmemesidir. Bu amaçla elektrik turbosu, kısıtlı yerlerde kullanmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

[single_loop]