Oto Kokpit

Elektrikli Diğer Araçlar

Elektrikli Diğer Araçlar

Son yıllarda yollarda ve trafikte benzinli araçların yanında yavaş yavaş elektrikli bisikletler, elektrikli scooter gibi araçlar da yer almaya başlamıştır. Yakın gelecekte bu durum daha da hızlanmaya başlayacak ve 10 yıl içinde birçok araç elektrikle çalışacak ve kısa sürede tüm dünya daha çevreci bir ulaşım modeline geçilecektir. Bu yazımızda da sizlere elektrikli scooterlar hakkında bilgi vermek istedik.

Elektrikli Diğer Araçlar

Kısaca Elektrikli Scooter Nedir?

Elektrikli scooter, güzergahı boyunca yönü ve hızı ayarlanan, elektrikli, bu özelliklere sahip ve kısa mesafeli taşımaya uygun iki tekerlekli kaykay çeşididir. Bisikletlere veya elektrikli bisikletlere alternatif bir ulaşım aracı elektrikli scooterlardır.

Neden Elektirkli Scooter Tercih Edilir?

Elektrikli scooterların en faydalı yönleri doğayı korumaları. Doğaya herhangi bir yük oluşturmayan bu araçlar aynı zamanda küçük boyuttalar. Ekonomiktir, benzinli veya dizel araçlara göre çok daha uygundur. Çok sessiz çalışmaları da yine çevreye olan saygıyı gösteren yönlerinden bir tanesidir.

Elektrikli Scooter ile Ne Kadar Yol Gidebilir?

Scooterın tipine, modeline, özelliklerine ve kullanımına bağlı olarak gidilen maksimum mesafe değişebilmektedir. Ortalama 40-50 km denenebilir. Günümüzde en yüksek teknolojiye sahip scooterlar 100 km’den fazla yol kat edebiliyor. Bu scooterların bir veya iki pil alabildiğine dikkat edilmelidir. Çok sayıda pil ve kapasiteleri, menzilinizi genişletmede önemli faktörlerdir. Ayrıca scooterdaki kişi sayısı ve bu kişilerin ağırlığı da akü ile gideceğiniz mesafeyi önemli ölçüde etkilemektedir.

Elektrikli Bisikletler
Norma bisikletler, insan kas gücüyle çalışan araçlardır. Elektrikli bisikletlerde ise bu kas gücüne ihtiyaç minimum seviyededir. Elektrikli bisikletlerde en önemli faktör motorun gücüdür. Elektrikli bisikletlerde amaç bisikletinizi zahmetsizce, yorulmadan sürmenizdir. Saatte 40 veya 50 kilometre hıza ulaşabilen elektrikli bisikletlerin temel amacı insan gücünü minimum kullandırmaktır.

Yorulmadan bisiklet sürmek oldukça iyi bir gelişme olsa da, bazı dezavantajları olduğunu bilmek gerekir. Henüz çok uzun mesafeler kat edemiyorlar. Bu nedenle uzun yollarda elektrikli bisiklet kullanımı önerilmez. Pedalsız versiyonları, pil biter bitmez sürücüyü yolda bırakabilir.

Bu araçlarda ve diğer benzinli araçlarda telefon kullanmanın zararlarını zaten herkes biliyor. Eğer zorunlu olarak telefon kullanmanız gerekiyorsa bluetooth kulaklıkları size tavsiye ediyoruz.

Bu yazımızda elektrikli scooter ve elektrikli bisiklet hakkında size bilgiler sunduk. Bu yazıdaki bilgilere eklemek istediğiniz varsa yorum kısmında paylaşabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

] }