Oto Kokpit

EGT Sensörü Nedir? Ne İşe Yarar?

EGT Sensörü Nedir? Ne İşe Yarar?
Adblue iptali - Arıza tespit cihazı - Ecuemulators

Otomobillerde mevcut olan pek çok teknik aksam bulunmaktadır. Bu akşamların her biri, farklı bir görevi üstlenmeleriyle araçta yeri dolduramaz öneme sahiptir. Bu unsurlardan bir tanesi de, hem benzinli, hem de dizel araçlarda kullanılmakta olan EGT Sensörü, ya da Egzoz gazı sıcaklık sensörü’dür. Bu cihaz, özellikle araçlarda yakıt tasarrufu sağlanmasında, egzoz emisyon değerlerinin düşürülmesinde, egzoz gazı sıcaklığının aşırı bir şekilde artmasını önlemek amacıyla kullanılmaktadır. Sensör, aynı zamanda motor bileşenlerinde aşırı ısınmayı önlediği için önemli bir yere sahiptir. Bunun temel nedeni, günümüzde araç motorlarının her geçen yıl daha güçlü hale gelmesiyle, motorun daha yüksek sıcaklıklara maruz kalması ve motorun bu sıcaklıktan korunma zorunluluğudur.

EGT Sensörü Nedir?

Bu cihazlar her araca, modele göre farklılık arz etmektedir. Ancak aksamlar -40 derece ile +1000 derece’ye kadar ölçüm yapabilmesiyle, oldukça hassas cihazlardır. Araçlarda egzoz hattının içerisine vidalı bir şekilde monte edilmektedir.

Araç muayenelerinde, egzoz gazı emisyon değerlerine dikkat edilmektedir. Bu nedenle kontrole gitmeden önce, bu değerlerin düşük olması tavsiye edilmektedir. Eğer aracınızda EGT sensörü bozulursa, şu sorunlar oluşmaya başlayacaktır:

  • Dizel partikül filtresinin tıkanması
  • Dizel partikül filtresinin işlemlerinin uzaması
  • Dizel partikül filtresinde hatalı işlemler söz konusu olması
  • Yakıt sarfiyatında artış gözlemlenmesi
  • Aşırı ısınma kaynaklı, egzoz ve motor iç unsurlarında arızalanma gözlemlenmesi
  • Egzoz emisyon değerlerinin artması

Bu gibi sorunlar nedeniyle EGT sensörü, araçta oldukça kritik bir konum üstlenmektedir. Eğer bu sensörünüz arızalıysa, bakımını yaptırmanız tavsiye edilmektedir. EGT sensörünüzün arızalandığını anlamanın bir kolay yolu, yakıt sarfiyatının normale göre artmasıdır. Bir diğer işaret ise aracınızda motor arıza uyarı ışığı yanmaya başlamaktadır. Eğer bu gibi durumlar gözlemlenirse, araç profesyonel bir teknik servise götürülmelidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.