Oto Kokpit

Dünya’da En Çok Tercih Edilen Otomobil Rengi Hala “Beyaz”

Dünya’da En Çok Tercih Edilen Otomobil Rengi Hala “Beyaz”

Otomobil seçiminde en önemli noktalardan birisi rengidir ve kullanıcıların sıfır ya da ikinci el araç alırken en çok dikkat ettiği detaylardan birisi oluyor. Bu konuda çalışmalar yapan BASF, her sene olduğu gibi bu sene de en çok tercih edilen otomobil rengini açıkladı. BASF Otomotiv OEM Boyaları Renk 2017 raporuna göre %40 oranında en çok tercih edilen renk Beyaz oldu. İşte detaylar…

En Çok Tercih Edilen Otomobil Rengi

BASF Otomotiv Boyaları 2017 Renk Raporu yayınlandı. Rapora göre beyaz, dünyada ilk sırada yer almaya devam ediyor. Segmentler arasında en fazla çeşitliliğe sahip renkler ise mavi ve gri renkleri yer alıyor.

2017 raporuna göre dünya genelinde, “beyaz” renk tüm segmentlerde güçlü pozisyonunu korurken, neredeyse yüzde 40’lık pazar payı ile hala bir numarada yer alıyor. Siyah, gri ve gümüş ile birlikte akromatik renkler öne çıkan renkler olmaya devam ediyor. Kromatik renkler söz konusu olduğunda, mavi ve kırmızı neredeyse eşit paya sahipken, bunları kahverengi takip ediyor. Otomobil segmentleriyle ilgili global inceleme, otomobil ne kadar küçükse rengin o kadar canlı olduğunu gösteriyor.

Avrupa yollarında mavi ve gri tonları artıyor

2017 Avrupa Renk Raporu’nda yer alan rakamlar, akromatik renklerin hala en popüler renkler olduğunu gösteriyor. Tüm otomobillerin yaklaşık yüzde 78’i, trendin devam ettiğini göstererek geçtiğimiz yıl beyaz, siyah, gri veya gümüş renge boyanmış. Akromatik renkler arasında grinin oranı yüzde 19’a yükselmiş durumda. Gri artık siyah renk ile aynı popülerliğe sahip. Gri tonlarındaki artan çeşitlilik, bu renging payında artış olmasını sağladı. 100’den fazla çeşide sahip olan gri, mavinin ardından en fazla tona sahip renk.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

] }