Oto Kokpit

Dizel BMW’lerin Yanma Sorunu Hala Çözülemedi!

Dizel BMW’lerin Yanma Sorunu Hala Çözülemedi!

Yanan araçların haberlerini genellikle benzin yakıtlı otomobillerde duyardık. Fakat bu durum tamamen benzinli araçlara atfedilmiş durum değil. BMW’nin dizel araçları son yıllarda bunun sıkıntısını çokça yaşayarak genellemeyi bozuyor. Aslında Bavyeralı bu konuda gönüllü geri çağrılarda bulunmuştu. Görünen o ki sorun çözülmüş değil. Çünkü yakın zaman öncesinde F11 kasa BMW 535d bir anda alev alarak otoban kenarında kül oldu. İşte detaylar…


Dizel BMW Yangın

2018 yılında, 2010 ile 2017 yılları arasında üretilen dört ve altı silindirli dizel motorlu 1.6 milyon aracını geri çağırmıştı. Aynı yıl bu sorundan dolayı 324 bin’lik çağırma da bulundu. Sebebi ise egzoz gazının devridaimini sağlayan parçadan kaynaklı olan yangındı.

Olayın biraz daha detayına girelim. BMW’nin söz konusu motorlarında yer alan sorun şu şekilde: Yeni nesil dizel araçlarda EGR soğutucusu var ve BMW’nin daha önce yaptığı açıklamaya göre EGR soğutucusundan sızan sıvının zaten yüksek ısının olduğu o alanda otomatik olarak alev alması gerçekleşiyor ve yangına neden oluyor.

Dizel BMW Yangın Sorunu

Özellikle iki litrelik turbo dizel motorlarda yaşanan bu sorunu Alman firma 2018 yılında sorunu çözdüğünü belirtmişti. Fakat yakın zaman öncesinde Alman otobanında BMW 535d aracıyla 120 km/s hızla sakince giden sürücünün aniden aracının alev alması ve akabinde BMW’nin yanmasından sonra olay tekrardan gündeme geldi. BMW, sorunlu araçların sahiplerine gerekli maili gönderip iletişime bir şekilde geçtiğini belirtmişti. Fakat sürücünün demesine göre BMW yetkilileri bu arkadaşa sorunla ilgili herhangi bilgi vermemiş.

Şimdi BMW şapkayı önüne koyup tekrardan düşünme aşamasında ve yakın zamanda bu konuyla ilgili adımlar atacaktır. Merakla beklemedeyiz…

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

[single_loop]