Oto Kokpit

Direksiyon Boşluğu Nedir ve Nasıl Çözülür?

Direksiyon Boşluğu Nedir ve Nasıl Çözülür?

Araçlarımız, belirli kullanım sonrasında bazı sorunlar verebiliyor. Bunlardan birisi de direksiyon boşluğudur. Bu yazıda sizlere bu sorundan ve çözümünden bahsedeceğim.


Direksiyon Boşluğu Nedir?

Otomobillerde direksiyonu çevirdiğimizde yönlendirmenin tekerlere iletilmesi birçok aşamadan geçerek yapılır. Direksiyon çevrildiğinde en hassas hareketlerin dahi tekerlere iletilmesi sürücüye güven veren ve sürüş zevkini arttıran bir husustur. Direksiyonda boşluk oluşması halinde sürüş halinde istediğiniz hareketleri net ve istediğiniz ölçüde gerçekleştiremezsiniz. Güncel otomobillerde klasik hidrolik direksiyon kullanan üretici neredeyse kalmamış durumda. Yeni otomobillerin direksiyon kutuları tamamen elektrikli yada elektrik destekli sistemler kullanılmaktadır. Güncel araçlarda sorunun direksiyon kutusundan olma ihtimali daha düşük bir seviyededir diyebiliriz. Boşluğun artması halinde güvenlik sorunu oluşur. Sürüş sırasında reaksiyon süresi artar, saliseler ile kaza atlattığımız durumları düşünürsek sürücü için büyük handikap olur. Çukurları es geçmek, üreticinin önerdiği standart ölçülerde jant&lastik kullanmamak, virajlara sürekli sert girmek, lastikleri üreticinin önerdiği basınçlar dışında kullanmak ve birçok ince nedenlerden dolayı direksiyon boşluğu oluşabilir.

Eski Türk filmlerinden aşina olduğunuz bir kare olan düz yolda giderken sürekli direksiyonu sağa sola çevirerek kullanma hareketi, “direksiyon sallamak” terimi de buradan türetilmiştir. Eski otomobillerde direksiyon boşluğu çok büyük ölçüde olduğu için hafif bir şekilde sağ yapmak için boşluk yüzünden çok fazla çevirmek aynı takdirde sol için. Alt takımda direksiyon boşluğu yapabilecek parçalar rot rotil gibi yönlendirmede rol oynayan parçalardaki ve üzerindeki civatalar da oluşan boşluklar. Aks başlarının aşınması, tekerlek bilyasının aşınarak boşluk yapması direksiyon boşluğuna sebep olabilir.

Çözümü

Servise gittiğiniz zaman araç lift ile kaldırılınca alt takımda hangi aksam sorunlu rahatça tespit edilir. Eğer sorun direksiyon kutusundan kaynaklı değilse çözümü zor ve maliyetli olmayacaktır. Küçük gibi gözüken direksiyon boşluğu sorunu sürüş keyfinizi siz fark etmeden törpüleyecektir ve güvenlik zafiyeti oluşturacaktır. Bu tip sorunlar dahada büyümeden müdahale edilmelidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

] }