Oto Kokpit

Dijital Aynalı Lexus Türkiye’de Satışa Çıktı

Dijital Aynalı Lexus Türkiye’de Satışa Çıktı

Yakın zaman öncesinde dijital aynası ile gündeme gelen yeni Lexus ES 300h artık Türkiye’de… Dijital Ayna teknolojisine sahip olan bu premium otomobilde kullanılan bu özellik seri üretim arabalar arasında bir ilki temsil ediyor. Gelin bu aracın hem teknolojisine bakalım hem de Türkiye fiyatını öğrenelim.


2021 Lexus ES 300h Exclusive

Her geçen dün daha da dijitalleşen otomobillerde Lexus işi bir adım daha öteye taşıyarak seri üretim otomobiller arasında Dünyanın ilk Dijital Aynası sistemiyle karşımıza çıkmıştı. Klasik yan aynaları bir kenara atan bu sistemde dijital kameralar ve yüksek çözünürlüklü ekranlara yer açıyor.

Dijital ayna yapısı, aracın aerodinamiğine katkı sağlamasının yanı sıra birçok aracın zaafı olan yan ayna kaynaklı rüzgar sesini de çok daha alt düzeye indiriyor.

Dijital Yan Ayna Monitörü ile birlikte sürüş güvenliği ve konforu daha ileriye taşınıyor. Her türlü yol koşulunda çevreyi daha geniş açıyla ve net bir şekilde görülmesini sağlayan Dijital Aynalar, kazalara sebep olabilen kör noktayı da tamamen ortadan kaldırıyor.

Dijital Aynalı Lexus ES 300h Exclusive

Yağışlardan ve kirden etkilenmeyecek şekilde tasarlanan Dijital Aynalar, aynı zamanda kameralarında yer alan ısıtma özelliğiyle, soğuk havalarda buzlanma ve buğulanmaların önüne geçiyor. Kameralardaki parlaklık sensörü ise otomatik olarak kendisini ayarlayarak arkadan gelen aracın farlarının Lexus sürücüsünün gözünü almasını engelliyor.

Dijital Aynalı Lexus ES 300h Exclusive Türkiye

Ayna yerine kamera ve yüksek çözünürlüklü ekranlar
Lexus’un geliştirdiği Dijital Aynalar, aracın dışarısına yerleştirilen şık tasarımlı kameralar ile içeride ön sütunlara yerleştirilen iki adet 5 inçlik yüksek çözünürlüklü ekranları bir araya getiriyor.

Ergonomik tasarıma sahip sistem, sürüşün daha az baş hareketiyle gerçekleşmesine imkan tanıyor ve böylece sürücünün daha az yorulması sağlanıyor. Sürüş sırasında aracın etrafını kontrol ederken daha az baş hareketi gerektiriyor ve bu da Lexus’un hedeflediği gibi sürücü üzerindeki yükü azaltarak daha rahat bir sürüş sağlıyor.

Dijital Aynalı Lexus ES 300h Exclusive Türkiye Fiyatı

Bununla birlikte Dijital Aynalar, park manevraları sırasında otomatik olarak hareket ederek en iyi görüş açısını sağlıyor. Ekran üzerinde yer alan referans kılavuz çizgileriyle daha güvenli sürüş ve park manevraları gerçekleştirilebiliyor.

Dijital Ayna teknolojisine sahip Lexus’a sahip olmak isteyenler hibrit motorlu ES 300h modelini Exclusive paketi ile 1 milyon 675 bin TL’ye satın alabilecek.

Dijital Aynalı Lexus

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

[single_loop]