Oto Kokpit

Dijital Aynalı Lexus ES 300h Avrupa Yollarına Çıkıyor

Dijital Aynalı Lexus ES 300h Avrupa Yollarına Çıkıyor

Toyota’nın premium yüzü olan Lexus, dijital ayna özelliğine sahip ES 300h modeliyle Avrupa pazarındaki kullanıcılarla buluşmaya hazırlanıyor. 2020 Cenevre otomobil fuarında lanse edilecek araç, fuar sonrası satışlarını gerçekleştirecek. İşte detaylar…


Dijital Aynalı Lexus ES 300h

Lexus, lüks hibrit sedan ES 300h modeliyle Dijital Yan Ayna Monitörü teknolojisini Avrupa pazarında sunmaya hazırlanıyor. Mart ayından itibaren satın alınabilecek Dijital Ayna Teknolojisi, sürüş güvenliğini ve konforunu artırıyor.

Japonya’da, seri üretim araçlarda dünyanın ilk Dijital Aynası olarak 2018 yılında tanıtılan sistem, geleneksel aynaların yerine, dijital kompakt kameraları ve yüksek çözünürlüklü ekranları getiriyor.

Dijital Yan Ayna Monitörü sayesinde sürücüler, her türlü sürüş kondisyonunda çevreyi daha geniş açıyla ve daha net bir şekilde görebiliyor. Aynı zamanda sürücünün kör noktasını tamamen ortadan kaldırabiliyor.

Dijital aynaların getirdiği bir diğer avantajı ise, konvansiyonel aynalar gibi yağışlardan ve kirden etkilenmeyecek şekilde tasarlandığı için sürücüye daha net bir görüş açısı sağlaması. Ayrıca kameralarda yer alan ısıtma özelliği , soğuk havalarda buzlanmanın veya buğulanmaların önüne geçiyor. Kameralardaki parlaklık sensörü ise, otomatik olarak kendisini ayarlayarak arkadan gelen aracın farlarının Lexus sürücüsünün gözünü almasını engelliyor.

2020 Lexus ES 300h

Ergonomik tasarıma sahip sistem, sürüş sırasında aracın etrafını kontrol ederken daha az baş hareketi gerektiriyor ve bu da Lexus’un hedeflediği gibi sürücü üzerindeki yükü azaltıyor.

Yüksek çözünürlüklü ekranla kolay kullanım
Dijital yan aynalardaki kameraların görüntüsü, kabinde ön sütunlara yerleştirilen iki adet 5 inç’lik ekrana yansıtılıyor. Park manevraları sırasında otomatik olarak hareket ederek en iyi görüş açısını sağlıyor.

Dijital Yan Ayna Monitörü sistemi aynı zamanda, ekran üzerindeki referans kılavuz çizgileriyle daha güvenli sürüş ve park manevraları sağlıyor. Park ederken aracın arka tampon ve her iki yanındaki uzaklığı gösterirken, aynı zamanda aracın üstten görünümü de yansıtılarak park kolaylığı sağlanıyor.Otoyol sürüşlerinde de, hıza göre sürücünün güvenli sürüş mesafesini daha kolay ayarlamasını sağlayan çizgiler yer alıyor.

Dijital Aynalı Lexus ES 300h Ne Zaman Gelecek?
Konvansiyonel aynaların yerini daha küçük kameraların almasıyla görüş açısı iyileşirken, rüzgar sesinin azalmasıyla zaten sessiz olan Lexus’un kabinini daha da sessiz hale getiriyor. Bu teknoloji ilk olarak önümüzdeki ay 2020 Cenevre Otomobil Fuarı’nda sergilenecek ve ardından satışa sunulacak. Aracın Türkiye satışı için ise henüz bilgilendirme yapılmadı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

[single_loop]