Oto Kokpit

Diferansiyel Nedir? Arızası Nasıl Belli Olur?

31.12.2020
Diferansiyel Nedir? Arızası Nasıl Belli Olur?

Araçlarda mevcut olan Diferansiyel sistemi, araçlarda en önemli sistemler arasında yer almaktadır. Ön ya da arka tekerleklerin parçası olan bu sistem, aracın yaptığı dönüşlerde büyük bir rol üstlenmektedir. Araçlarda dönüş esnasında iç tekerlekler, dış tekerleklere nazaran daha az mesafe kat etmektedir. Bu konuda dış tekerlekler, daha geniş bir yay çizmekte olduğu için daha hızlı dönme durumları mevcuttur. Diferansiyel sistem, bu konuda tekerleklerin farklı hızda dönmesine olanak tanımaktadır.

Diferansiyel Arızası Nasıl Belli Olur?

Bu nedenle Diferansiyel sistemin bozulması, araçlarda hem sürücü, hem de araç için büyük bir tehlikeye neden olmaktadır. Diferansiyel arızalarının nasıl belirlene bileceğinin bilinmesi, aracın ve sizin sağlığınız bakımından büyük bir öneme sahiptir.

Diferansiyel Arızası Nasıl Belirlenir?

Araçlarda mekanik parçaların ısınması ve aşınmasını önlemek için düzenli olarak yağlama yapılmaktadır. Bu konuda yağın kirlenmiş olması ya da bitmesi, araç için büyük sorunlara neden olabilmektedir. Bu nedenle araçlarda yağ miktarı, düzenli aralıklarla yenilenmelidir.

Aracınızda Diferansiyel arızası, bazı işaretlerle kendisini göstermektedir. Bunlardan en belirgin olan durum, araç hareket halindeyken uğultu sesi duyulmasıdır. Bu uğultunun sesi, aracın hızıyla orantılı şekilde artmaktadır. Bu uğultunun çıkma nedeni yukarıda da bahsettiğimiz üzere dişlilerin yağsız veya yağın kirlenmiş olmasıdır. Buna benzer diğer belirti de hızın arttıkça araçta titremelerin de artmasıdır.

Bir diğer belirgin özellik de yanık yağ kokusu alınmaya başlanmasıdır. Bu, Diferansiyel yağının bozulduğunu ve dişlilerin zorlanmaya başladığını göstermektedir. Diferansiyel arızasını belli eden diğer etmenler bunlardır.

  • Lastiklerde düzensiz aşınma tespit edilmesi
  • Aracın yol tutuşunu kaybetmesi ve viraj alımlarında zorluk çekilmesi
  • Aracın altında yağ kaçağı görülmesi
  • Aracın ilk hareketlerinde darbe sesi alınması

Eğer Diferansiyel arızaları belirtilerinden bir veya birkaç tanesini yaşıyorsanız, acil olarak teknik destek almanız tavsiye edilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.