Sürücü Kursları Rehberi

Debriyaj Sertleşmesi Neden Olur? Nasıl Giderilir?

Debriyaj, vitesi kolay attırmak ve aracın zorunlu fren yapmasını sağlamak için kullanılan bir sistemdir. Bu sistemin bozulması demek, aracın artık işlevini yitirdiği anlamına gelir. Debriyaj bazı araçlarda yumuşak ve sert olabilir. Bu durum, aracın üreticisi tarafından kaynaklanabildiği gibi arıza sebebi de sayılabilir. Aracın debriyaj sisteminin sertleşmesi, hidrolik yağının azaldığını veya fazla geldiğini gösterir. Bu sistemin yumuşaklığını ve sertliğini ayarlayan bir mekanizması bulunur.

Debriyaj Sertleşmesi Neden Olur?

Debriyaj Rulmanı Arızası

Debriyaj rulmanı mekanizması sayesinde, debriyajın sertliğini istediği kadar ayarlayana bilir. Eğer debriyaj sert ise rulman bitmiş demektir. Araç size arızayı sürüş esnasında hissettirir. Mesela 5. viteste 180 km/s hıza çıkabilen otomobiliniz Debriyaj Rulmanı Arızasından dolayı bu hıza ulaşamayıp 120-130 km/s hızlarda takılı kalabilir. Rulman değiştirmek size pahalıya patlayabilir.

Tabi tek son bununla sınırlı değil. Araç 5. viteste yüksek sesle ilerleme sorunu da gösterebilir. Bu durum böyle devam ederse ek bir masraf çıkar. Çünkü baskı balatanın bitmesine neden olur. Bu da aracına göre değişmekle birlikte minimum 600 veya 700 Türk lirası bir masraf demektir. En iyi yapılacak hareket baskı balata bozulmadan rulman parçasını değiştirmektir. Rulman parçasını değiştirmek, aracına göre değişebilir ama genellikle 800-900 900 Türk lirası arasında değişmektedir. Fakat değiştirilmediğinde baskı balata da bozulur. Böylece çok daha fazla masrafla karşılaşabilirsiniz.

Her Araç Farklı Masraf
Bu bozulmanın ve yaptırmanın toplam masrafı, aracın modeline markasına göre değişir. Eğer araç 2018 model ise bu fiyat yanında çok az kalır. Eğer araç 1996 model ise bu fiyat çok fazla kalır. Bu masraflar 2006 model Toyota için söylenmiş masraflardır. Aracın daha rahat edebilmesi için, sürekli bu parçalarının bakımı Yapılması gerekir. Araçta bulunan her parçanın önemli ve önemsiz birçok görevi bulunur. Bu sektördeki her marka, bu parçaları geliştirmeye çalışır. Böylece sürekli müşteri kazanırlar.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git