Oto Kokpit

Çeyrek Depo Altında Yakıtla Kullanmak Zararlı Mıdır?

Çeyrek Depo Altında Yakıtla Kullanmak Zararlı Mıdır?

İçten yanmalı motora sahip araçlar, belirli bir yakıt türünü (benzin, mazot ya da lpg) yakarak enerji elde eder. Bu yanma enerjisini hareket enerjisine çeviren arabalarda, yanma verimi oldukça düşüktür. Yakıtın yaklaşık olarak enerjisinin yüzde 20’si hareket kabiliyetine dönüştürülebildiğinden, otomobiller kilometrelerce yolu gidebilmek için yakıtlarını da beraberinde taşımak durumunda kalırlar.

Çeyrek Depo Altında Yakıtla Kullanmak

Araçlarda, yakıt taşınması için bir yakıt deposu tasarlanmıştır. Kullanıcı yakıtını benzin istasyonunda bu depoya doldurur. Depo içerisinde bulunan şamandıra, yakıt seviyesini mekanik ya da elektronik olarak ölçer ve gösterge paneline yansıtır. En sonra teknoloji araçlarda bile bu sistem çok basit bir mantıkla çalıştığından, ekranda gösterilen değerler her zaman doğru olmayabilir. Sizin çeyrek depo kaldığını düşündüğünüz yakıt aslında bitmeye çok yakın olabilir. Bu sebeple yolculuk boyunca, yolda kalmak gibi sürprizlerle karşılaşmamak adına, çeyrek depo altında yakıtla yolculuk yapılmaması gerekir.

Bir diğer önemli konu ise yakıt pompalarında karşımıza çıkar. Depoda toplanan yakıtın, yanma odasına gönderen mekanik sisteme, yakıt pompası denir. Yakıt pompaları, depo içerisinde bulunur ve araç çalıştığı süre boyunca pompa da çalışmaya başlar. Sürekli çalışan sistemler sürtünme dolayısıyla sıcaklık üretir ve soğutulmaları gerekir. Yakıt pompalarının soğutulma görevini depodaki yakıt gerçekleştirir. Eğer çeyrek depo altında yakıt ile yolculuk yapılırsa pompa arızalanabilir. Ayrıca, düşük yakıt seviyelerinde, depo zemininde birikmiş yakıt tortularının da pompa vasıtası ile motora iletilme olasılığı vardır. Bu durumlar araçlarda istenmeyen problemler doğurabilir. O halde çeyrek deponun altında araç kullanmak oldukça riskli ve aracınıza zarar verebilecek bir davranış olur.

Yorumlar
  1. Akif dedi ki:

    Yanlış bilgi araç yakıtı depodan almaz, yukarıdan bir hortumla çeker. Bu hortum deponun tabanına deymez.Hiç bir zaman depodaki tortuları çekemez ve depo bitse bile depo dibinde kalıntı yakıt bulunur.

  2. Veli öney dedi ki:

    Bence yanlış aracın motoruna giden yakıt zaten deponun mümkün olan enalt seviyesinden almak zorundadır.

[single_loop]