Oto Kokpit

Bu Motosiklet 4.2 litre 48 Silindirli Motora Sahip!

Editör köşemizde bu sefer bambaşka bir makine ile sizleri tanıştıracağım. Başlığı okuyup clickbait olarak düşündüyseniz öyle bir niyetimiz yok. “otokokpit.com” sadece kaliteli içerikler sunar. Neyse konumuza dönelim. Birazdan hem fotoğraflarına bakıp hemde videosunu izleyeceğimiz 4.2 litre 48 silindirli motosiklet tamamen gerçek. Cümleyi okuduğumuz zaman aklımızın sınırlarını zorluyor ama bu araç gerçek ve oldukça da gürültülü çalışıyor. Hadi yazının devamında geçelim.


4.2 litre 48 Silindirli Motosiklet

Modifiye olayını kimimiz severiz kimimiz sevmeyiz. Otomobilde sınırların ucu daha uzundur. Fakat motosiklet kısıtlıdır. Ölçüleri bellidir ve çok fazla yüklemeler yapmak en azından kullanıcı açısından mümkün olmuyor. Fakat Simon Whitlock adlı İngiliz teknisyen benimle aynı fikirde değil. Adam kafayı bozmuş ve Kawasaki kh 250 s1 adlı motosikleti tepeden tırnağa değiştirerek ona 48 litrelik motor yerleştirmiş. Peki bunu nasıl yaptı?

48 Silindirli Motosiklet

Kawasaki kh 250 s1 normalde 3 silindirli ve iki zamanlı 249 cc hacimli motora sahip olup zamanının güzel motosikletlerinden biriydi. Fakat karşımızda duran alet ise tepeden tırnağa modifikasyon edilerek sıra dışı hale getirilmiş. Teknisyen, bu motosikletin üzerindeki motoru çıkarıp yerine Kawasaki H1 motorları kullanmış. Evet, motor değil motorları. Sağda ve solda sekizer sıralı ve toplamda altlı üstlü 6 sıra dizilimli toplamda 4.2 litrelik 48 silindirli motor kombinasyonu elde etmiş. Sorunsuz çalışması adına senkronu Jaguar E-Tipi yakıt pompası ve BMW K100 şanzıman ile tamamlamış.

Sonuçta ortaya ender motosikletlerden birisi çıkmış. Yapanı tebrik etmek lazım. Fakat bizlerin içinden de çok iyi motosiklet üretenler çıkıyor. En güzel örneği de Tarhan TELLİ’dir. Yeri gelmişken gururlarımızdan birini de hatırlatmak istedim. Hadi bu çılgın motosikletin detaylarına bakalım.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

] }