Oto Kokpit

Bosch, Elektrikli Otomobiller Kazaya Karıştığında Elektrik Kaçağının Önüne Geçiyor

Bosch yongaları, trafikte olası bir kazada yaşanan çarpışma esnasında elektrikli otomobillerin bataryalarından kaynaklı elektrik kaçağının önüne geçiyor. Bunu da bataryalara entegre edilmiş küçük patlayıcı yükleri kontrol edip güç kaynağını koruyarak yapıyor. İşte detaylar…


Bosch Elektrikli Otomobil

Bosch’un yarı iletken yongaları; otomobildeki kişiler, kurtarma ekipleri ve ilk müdahale ekipleri için daha fazla emniyet sağlarken aynı zamanda hava yastıklarının da güvenilir bir biçimde açılmasını sağlıyor.

Yollarda elektrikli otomobillerin sayısı arttıkça, bir çarpışma durumunda ne yapılması gerektiği konusunda sürücüler kararsız kalıyor. Kurtarma ekipleri için de elektrikli motorların getirdiği yeni zorluklar söz konusu oluyor.

Oysa diğer araçlarda olduğu gibi elektrikli araçlar da bu gibi olaylara karşı güvenlik özellikleriyle donatılıyor. Örneğin, Bosch’un yarı iletkenleri bir kaza sırasında elektrik çarpması riskini önlemeye yardımcı oluyor. Özel olarak tasarlanan yongalar, bir saniyeden çok daha kısa bir sürede aracın güç devrelerini kapatıyor. Bu, kurtarma ekiplerinin anında çalışmaya başlamasına imkan veriyor, ilk müdahale ekiplerinin ve araçta bulunan kişilerin güvende olmasını sağlıyor. Bosch Otomotiv Elektroniği Bölümü İcra Kurulu Üyesi Jens Fabrowsky, “Yarı iletken teknolojimiz, hibrit ve elektrikli araçların emniyetinde hayati bir rol oynuyor” dedi.

Bosch, bir çarpışma durumunda batarya bağlantısının güvenli bir şekilde kesilmesini sağlamak üzere araç üreticilerinin özel sistemleriyle birlikte çalışan yarı iletken yongalar sunuyor. Almanya İtfaiyeciler Derneği (DFV) Başkan Yardımcısı Karl- Heinz Knorr, “Karayollarında kazaya karışabilecek elektrikli araç sayısındaki artış dikkate alındığında, kazazedelere mümkün olduğunca hızlı ve güvenli bir şekilde yardım etme ve onları kurtarma görevimizi yerine getirebilmek için bu sistemler son derece önemlidir” diye konuştu.

Kontrollü patlamalar, kabloları izole ediyor

Birçok insan, bataryadaki akımın bir hibrit veya tamamen elektrikli otomobilin metal gövdesine sızabileceği düşüncesiyle bir kaza neticesinde hasar gören kablolardan endişe ediyor. Neticede bu bataryalar 400 ila 800 voltluk bir gerilim sağlamak üzere tasarlanıyor. Bosch’un yarı iletken yongaları, yüksek voltajlı bataryanın bağlantısının otomatik olarak kesilmesini sağlıyor ve böylece kaza yerinde bulunan hiç kimse, akım taşıyan bileşenlerle temas etmiyor.

Yarı iletken cihazlar, bir piroteknik emniyet şalteri sisteminin veya diğer adıyla fişekleme sigortasının bir parçasıdır. Bu sistemler, küçük patlayıcı yükler aracılığıyla yüksek gerilimli bataryanın tüm kablo bağlantı bölümlerini patlatır ve böylece gücün dolaşımı hızlı ve etkin bir şekilde kapatılır. Bosch yarı iletkenleri, bu sistemlerde önemli bir rol oynar. Örneğin, hava yastığı sensörleri bir çarpışma algıladığında, on milimetreden büyük olmayan ve sadece birkaç gram ağırlığındaki küçük cihazlar, fişekleme sigortasını tetikler. Bu tetikleme neticesinde, batarya ünitesi ve güç elektroniği arasındaki yüksek voltajlı kabloyu ayıran küçük patlamalar başlar. Akımın bu şekilde kesilmesiyle, elektrik çarpması veya yangın riski ortadan kaldırılır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

] }