Oto Kokpit

BMW’nin Yeni Nesil Dijital Gösterge Panelini Gördünüz Mü?

BMW, “Digital Day 2018” etkinliğinde araçlarında kullanacağı yeni nesil dijital gösterge panelini tanıttı. “BMW Operating System 7.0” verilen alt yapı daha doğrusu işletim sistemi üzerine inşa edilen bu ekran, tıpkı Mercedes’in MBUX sistemi gibi yeni nesil BMW modellerinde kullanıcılar için hizmet sunacak. Hadi detaylara geçelim de bu sistemin ne gibi özelliklere sahip olduğunu öğrenelim.

BMW Yeni Dijital Gösterge Paneli

BMW’nin multimedya sistemi ve dijital göstergesi, diğer markalara göre daha işlevsel olarak bilinir ve bu araçları kullananlar BMW için genelde olumlu feedbackler de bulunmuşlardır. Tabi otomotiv endüstrisi sürekli gelişiyor ve diğer markalar kendini geliştirirken BMW’de bu bağlamda araçlarına birçok alanda yenilik katmak zorunda kalıyor. Bunlardan birisini geçtiğimiz günlerde “Digital Day 2018” etkinliğinde tanıttığı “BMW Operating System 7.0” alt yapılı yeni nesil dijital gösterge paneli ile gerçekleştirdi.

Tepeden tırnağa yenilenen dijital ekranda her ana eleman ayrı ayrı seçilip düzenlenebiliyor. Yenilenen ekranda navigasyon belirli alanda diğer elemanlarla bir arada görüntülenebiliyor ve ana ekran, 10 adete kadar yapılandırılabiliyor. Yapay zekanın öne çıkarıldığı “Operating System 7.0” alt yapılı bu sistemde tehlikelere karşı gerçek zamanlı uyarı, acil durumlarda polis ya da ambulans gibi birimlerle iletişime geçme görevi, trafik ve yol bilgilerinin hızlı ve doğru aktarılması gibi birçok işlevler etkin şekilde gerçekleştirilecek. Ayrıca 5g mobil desteği ile veriler çok daha hızlı ve etkin şekilde aktarılacak.

BMW Yeni iDrive Ekranı

BMW’nin bu yeni nesil dijital gösterge ekranı iDrive üzerinden, dokunmatik olarak, sesli ya da “Gesture Control” yani hareket kontrolü ile komuta edebileceksiniz. Bu sistemin şimdilik hangi araçlarda kullanılacağı belli değil ama yeni nesil 3 serisi, 8 serisi ve X7’nin bu sistemden faydalanması bekleniyor.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

] }