Oto Kokpit

BMW’nin Sanal Asistanı Tanıtıldı

BMW’nin Sanal Asistanı Tanıtıldı

Bavyeralı, araç sürücülerinin işini daha da kolaylaştırmak için BMW Intelligent Personal Assistant adlı sanal asistanını hazırladı. “Hey BMW!” komutu ile harekete geçip tıpkı Mercedes MBUX gibi çalışacak olan sanal sistemde istediğiniz müzik türünü çalmasını, klimanın ayarlamasını, e-postalarınızı okumasını ve nicelerini yaptırabileceksiniz. İşte detaylar…


BMW Sanal Asistanı Ne Zaman Çıkacak?

BMW Intelligent Personal Assistant olarak açıklanan bu sanal sistem, sürücünün günlük araç davranışlarını da öğrenip ona göre sürücüye önerilerde bulunabiliyor.

Sistemin özelliklerine biraz daha detaylı bakalım. BMW’nin bu yeni sistemi ile araç işlevlerini ses kontrolüyle gerçekleştirebileceksiniz. Mesela klima seviyesinin ayarlanması, araç içi aydınlatma elemanlarının ayarı, e-postaların sesli olarak tarafınıza okunması, “Eve git” gibi basit komutla navigasyon kontrolü, koltuk ısıtmanın ayarlanması gibi işlevlerin yanı sıra bir BMW uzmanı gibi araç sağlığı konusunda da bilgilendirmeler yapacak. Yani araç yağı seviyesi olması gerektiği konumda mı, lastik basınçları ne durumda gibi temel soruların cevabını sizlere aktaracak. Hatta bir sorun olduğu zaman uyaracak. Ayrıca sizlere bilmediğiniz özellikler konusunda da açıklamalarda bulunacak. Mesela uzun far asistanının nasıl çalıştığını sorduğunuz zaman güzelce açıklamasını iletecek.

BMW Intelligent Personal Assistant

Ne Zaman Kullanılmaya Başlanacak?
BMW Operating System 7.0 adlı BMW’nin en güncel işletim sistemi ile sunulacak olan sanal asistan özelliğinin güncellemeleri, internet bağlantısı üzerinden gerçekleştirilecek. Bu sistem yeni BMW 3 serisinde Kasım 2018’den itibaren siparişe açık olacak. BMW X5, Z4 ve 8 Serisi için ise Mart 2019’dan itibaren bayiye gitmeden sadece uzaktan yazılım güncellemesiyle BMW Intelligent Personal Assistant kullanılmaya başlanacak.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.