Oto Kokpit

BMW, En Büyük Motoruna Veda Ediyor

BMW, En Büyük Motoruna Veda Ediyor

Emisyon standartlarına uyma zorunluluğu BMW’nin en büyük motoruna veda etmesine sebep oldu. Markanın 12 silindirli en büyük motoru güncel emisyon değerlerini zorlamaya başladığı için BMW bu üniteden artık vazgeçecek.


BMW En Büyük Motor

Güç, iktidarın temsilidir ve otomotiv dünyasında ise yıllardır bitmeyen güç yarışı devam etmektedir. Üreticileri en güçlü arabaları üretmek için sürekli mücadele ettiler. Fakat son yıllarda otomotiv devleri sadece güçlü değil aynı zamanda çevreci araçlarda üretme hedefindeler. Çünkü egzoz gazlarına karşı açılmış bir savaş var ve özellikle Avrupa Birliği bu konuda çok tutucu olduğu için egzoz gazlarının salınımı için emisyon standartlarını yıllardır uyguluyor.

Avrupa’daki emisyon normları otomobillerin egzoz gazından salgıladığı karbondioksidin 100 kilometredeki gram değerine bakarak sınıflandırmaya tabi tutuyor. Bu uygulama 1992 yılında Euro 1 ile başlamıştı. Yılları içerisinde değerler güncellendi ve Ocak 2020 ile Euro 6d normları açıklandı.

Euro 6d normları ile BMW büyük hacimli motorlarında gerekli şartları karşılama da zorlanıyor ve artık V12 motora olan talep de düşmeye başladı. Bildiğiniz üzere güncel BMW M760LiBMW M760Li kalbinde 6.6 litrelik çift turbo beslemeli V12 motor bulunuyor. Bu ünite 600 beygir güç sunmasının yanı sıra 294 g/km karbondioksit salınım da gerçekleştiriyor. Bu değer oldukça yüksek. Halbuki Bavyeralı üretici, BMW 745e adlı hibrit modelinde 394 ps 600 nm tork güç sunarken CO2 salınımı ise sadece 48 g/km olarak gerçekleşiyor. Haliyle Avrupa pazarındaki kullanıcı gözünde lüks otomobil tercihinde daha düşük emisyona sahip versiyon ilgi görüyor. Bu da V12 motorlu BMW’nin sonunu hazırlayan en büyük sebep olarak karşımıza çıkıyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

[single_loop]