Sürücü Kursları Rehberi

Avrupa’nın En Ucuz Elektrikli Aracı Görüntülendi

Dacia tarafından geliştirilen ve Avrupa’nın en ucuz elektrikli aracı olma özelliğini bulunduran Spring Electric, duyurulmasının ardından 2021 yılında piyasaya sürülmesi planlanmaktadır. Buna karşılık Dacia Spring, Çin’de tanıtılan Renault K-ZE modelinin sadece Dacia logosuna sahip modeli olmasıyla gündeme gelmişti.

Dacia Spring

Araç, boyut olarak yaklaşık 3.73 metre uzunluğa sahip olup, yükseklik bakımından ise Dacia Sandero Stepway ile aynı özelliklere sahip görülmektedir. Aracın Renault K-ZE’den ayrılan noktaları ön ızgara, ön farlar ve arka farlar olmaktadır.

Dacia Spring Electric

Dacia, yapmış olduğu açıklamaya göre, Spring Electric modeli ile Avrupa’da “en ucuz araç modeli” unvanına sahip olmayı hedef koyduklarını belirtmiş, yaklaşık yüzde 30 daha ekonomik olacağı söylemiştir.

Dacia Spring Kaç Beygir?

Dacia, Spring Electric’in batarya ve performans özelliklerine dair açıklamayı henüz yapmamıştır. Aracın teknik özellikleri ve iç tasarım yapısının, ilerleyen günlerde firma tarafından yapılacak olan açıklama ile aydınlığa kavuşacağı düşünülmektedir. Ancak aracın yaklaşık 200 kilometrelik bir menzili olduğu bilinmektedir.

Dacia Spring İçi

Buna karşılık, aracın özellikleri hakkında bazı tahminler yer almaktadır. Aracın kardeş modeli olarak tanımlanabilecek olan Renault K-ZE, 35 kw gücünde bataryaya sahip olup, elektrik motoru ön tekerleklere güç sağlamaktadır ve 45 beygirlik bir güç üretmektedir. Renault K-ZE’nin maksimum hızı ise 104 km/s olmaktadır. Bu nedenle Dacia Spring Electric’in de, bu değerler ile benzer olacağı düşünülmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git