Oto Kokpit

Audi’nin S ve RS Açılımı Nedir?

29.08.2019
Audi’nin S ve RS Açılımı Nedir?

Audi’nin dillerden düşmeyen birçok aracı. Mesela son zamanlarda çokça konuşulan RS6 ya da S8. Daha küçük olarak RS3 ya da RS4 Avant modelleri var. Dört tekerden çekiş sisteminin standart olarak sunulduğu bu Audi modellerinde en önemli amaç yüksek performans sunmak ve yarışçı ruhu en iyi şekilde hissettirmek. Peki Audi neden S ve RS kısaltmalarını kullanıyor ve bunların anlamı ya da açılımı nedir? Hadi yazının devamına geçelim ve sorularımızın cevabını öğrenelim.


Audi RS Açılımı Nedir?

Audi, yarış araçlarını binek model olarak sunma fikrini 1980’lerin başında sektöre taşımaya karar verdi. Bunu da Audi Quattro modeliyle sektöre yansıttı. Daha sonra Audi 80 modelinin S2 versiyonu çıkarıldı. Akabinde RS6’nın da temeli olan Audi RS2 Avant üretildi. 1994’ten sonra da S ve RS modellerinin üretimi devam etti.

Audi S Serisi
Audi’nin “S”‘i kelime bazında özel bir anlam içermiyor. Fakat S harfini alan Audi modelleri için Alman üretici standart olarak quattro dört tekerden çekiş sistemini sunuyor. Bunun yanı sıra daha güçlü motor, daha büyük frenler, daha sert süspansiyonlar ve sportif body kitle birlikte yaşam alanında bir takım özelleştirmeler sunuyor.

Audi RS Serisi
R8 modelini saymazsak Audi RS modelleri markanın nirvanasıdır. RS kısaltması Almanca’daki “RennSport” kelimesinin kısaltmasıdır. RS modelleri, yarışçı olarak tercüme edilen bu kelimenin hakkını vermek için S versiyonlarına göre daha güçlü olarak üretilir. Yakın zamanda üretilen yeni nesil RS6‘da bunun en net göstergesidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.