Oto Kokpit

Audi’nin Elektrikli Otomobil Hedefi: 2025’e Kadar 800 Bin Satış

İçten yanmalı motorların devrinin yavaştan sonuna geliyoruz. Elektrikli otomobiller gün geçtikçe hayatımıza daha fazla girmeye başladı. Audi bu konuya fazlasıyla ağırlık veriyor ve bu kapsamda birbirinden yeni elektrikli araçlarını yollara çıkarmaya devam ediyor. Yakın gelecekteki hedefi ise 5 yıl her modeli için bir elektrikli otomobil sunmak ve 2025’e gelindiğinde ise 800 bin elektrikli araba satışı gerçekleştirmek. İşte detaylar…


Audi'nin Elektrikli Otomobil Hedefi

Elektrikli otomobil denince akla genellikle Tesla geliyor. Fakat birçok marka her geçen gün büyüyen bu yeni sektöre ciddi yatırımlar yapıyor. Audi bu konuda eli açık davrananlardan. Öyle ki 40 milyar avro’yu 2025 yılına kadar ki süreçte otonom sürüş ve dijitalleşme gibi stratejik alanlarda harcayacak. Bu yatırım, üretimin dijitalleştirilmesi için de yapılacak. Bunun yanı sıra 20’den fazla elektrikli aracını da ailesine katacak. Yakın zamanda gelecek bazı modeller var. Mesela 2019 yılında tamamen elektrikle çalışan Audi e-tron Sportback modeli gelecek. 1 yıl sonra da Audi e-tron GT yollarda olacak. Bunun yanı sıra 2020 yılında premium kompakt segmentine bir elektrikli araç daha gelecek. 2025 yılında ise elektrikli ve plug-in hibrit arabaların olduğu yaklaşık 800 bin adetlik satış yapma hedefi var.

Audi’nin bu konuda ciddi hedefleri var. Bunlardan birisi de 30 dakika içerisinde şarj olan elektrikli arabalar yapmak. E-tron konseptinin hayata geçmesiyle Audi’nin Avrupa’daki müşterileri hızlı şarj alanlarında 150 kilovata kadar şarj edilebilen ilk otomobil olacak. Bu istasyonlarla birlikte elektrikli SUV, 30 dakikadan kısa bir süre içinde uzun yola çıkmak için hazır olacak. Söz konusu araç Lithium-ion aküsü sayesinde WLTP (Dünya Çapında Uyumlu Hafif Ticari Taşıtlar Test Prosedürü) sürüş döngüsü kapsamında 400 kilometreyi aşkın bir menzile ulaşabiliyor. Konu hakkında aktaracaklarım bu kadar. Bakalım otomotiv teknolojisi bizler için daha neler sunacak? Bekleyip göreceğiz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

] }