Oto Kokpit

Aston Martin Yeni V6 Motorunu Tanıttı

Aston Martin Yeni V6 Motorunu Tanıttı

Aston Martin, elektrik destekli yeni nesil turbo benzinli V6 motorunu tanıttı. Gelecekteki Euro 7 normlarını karşılayacak olan bu ünite hibrit olarak sunulacak. İşte detaylar…


Aston Martin Yeni V6 Motoru

1968 yılından bu yana Aston Martin’in ilk şirket içi ürettiği ve hacmi 3.0 litre olan çift turbo beslemeli V6 motorunun kod adı; TM01 olarak lanse edildi.

Aston Martin modellerinde kullanılan, sistem geliştirme çalışmaları da devam eden en güçlü motor Hibrit / Plug-in hibrit motor olacak. ‘Sıcak V’ konfigürasyonu yüksek performanslı elektrik sistemini ve gelecekteki emisyon uyumunu sağlayacak.

2022 yılından itibaren Aston Martin Valhalla’dan başlayarak, başlangıçta yeni bir orta motorlu spor otomobilinde kullanılmak üzere şirket içi tasarlanan V6 motorunun ayrıntılarını açıkladı.

Aston Martin V6 Motor

Markanın ilk orta motorlu hiper otomobili olan Aston Martin Valkyrie’nin ardından bu projeye öğrenilen birçok gelişme doğrudan uygulandı. Sonuç olarak, ‘sıcak V’ yapısına sahip motoru geliştirme kararı, bu kompakt motorun 200 kg’dan daha düşük ağırlığa sahip olmasına izin veren konfigürasyonla başlangıçtan itibaren açıktı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

[single_loop]