Oto Kokpit

Artık Daha Kaslı: Peugeot 308 GTi by Arduini

Modifiye çalışmalarında genellikle Alman araçlarına ve ağır yani pahalı otomobillere yer veriyoruz. Fakat ara ara güzel çalışmalar farklı arabalar içinde uygulanıyor. İtalyan Massimo Arduini elinden çıkan Peugeot 308 GTi, sizi kendine hayran bırakacak. Hadi detaylara geçelim.


Peugeot 308 GTi Modifiye

Peugeot 308 GTi ile 2016 yılında tanışmıştık. İki farklı güç seçeneğini 1.6 litrelik turbo benzinli motoru ile sunuyordu ve bu en güçlüsü olan 270 THP 272 ps 268 beygir güç üretiyor. Renault Megane RS, Ford Focus ST, Hyundai i30 N, Volkswagen Golf GTI, Civic Type-R gibi rakipleri olan araç, rakiplerinden ne çok güçlü ne de çok zayıf bir araç. Fakat by Arduini imzasını aldıktan sonra çok efsanevi araç haline gelmiş.

Arduini Peugeot 308 GTi Kaç Beygir

Değişimlere baktığımızda 18 inçlik jantlar kendini hemen gösteriyor. Bu jantlara Michelin Pilot Sport Cup 2 lastikler eşlik ediyor. Fakat asıl ilgi çekici kısım ön tampon, yan etekler, genişletilmiş çamurluklar ve arka tamponu kapsayan wide body kitin uygulanması olmuş. Görünüş olarak 10 üzerinden 10 diyebilirim. Baktıkça insanın canı bu aracı çekiyor. Fakat sadece bir adet üretildiği için bakmakla yetineceğiz.

Arduini Peugeot 308 GTi

Bu arada uygulamalar bitmedi, devam ediyoruz…
1.6 litrelik turbo benzinli motor üzerinde oynama yapan Arduini ekibi, aracı 302 ps 298 beygire çıkarmış. Ayrıca aracın ağırlığı üzerine de çalışılmış ve stock verisi 1205 kg iken yapılan hafifletmeler ile 1155 kilograma kadar düşürülmüş. 340 mm Brembo fren diskleri ve KW süspansiyon sistemi ile tadından yenmeyecek efsane Peugeot 308 GTi ortaya çıkmış. Aracın performans verilerini aktarmayı çok isterdim ama o konuda bilgiler yer almıyor. Fakat harika duruşunu gösteren birkaç kare var. Onlara göz atalım.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

] }