Sürücü Kursları Rehberi

Araçtaki Elektrik Kaçağı Olduğu Nasıl Anlaşılır?

TURKOILMARKET | Madeni Yağlar, Motor Yağ ve Hava Filtreleri, Oto Bakım

Otomobil kullanıcıları zaman aman araçlarında bir takım sorunlar yaşayabiliyor. Bunlardan birisi de elektrik kaçağıdır. Araçta elektrik kaçağı çoğunlukla sigorta bölümündedir. Aracın aküsü bitmiş gibi olur. Fakat aracın aküsü bitmemiştir. Yine de akünün bitip bitmediğini kontrol etmekte fayda var. Akü eğer bittiyse yine aynı sorun ortaya çıkar. Eğer bitmediyse yapılması gerek bir kaç yöntem var. Bunlara sırasıyla bakalım.

Otomobil Elektrik Kaçağı Nasıl Anlaşılır?

Elektrik Kaçağı İçin Birinci Yöntem

Öncelikle elektrik kaçağını bulmak için küçük bir ampule ihtiyaç var. Bu ampul beş veya daha az wattlık olabilir. Daha sonra aracın stop konumuna alınması gerek. Stop konumuna alınan araçtan anahtar çıkartılmalı. Kesinlikle bu yöntemde önemli olan bir başka aşama ise akünün artı kutup başının çıkartılmasıdır. Eğer kutup başı çıkartılmazsa bu yöntem işe yaramaz. Ampulün siyah noktası kutup başına değmesi gerekir. Daha sonra ampulün beyaz noktası, kutup başının kablosuna değdirilmeli. Eğer ampul yanıyorsa otomobilde elektrik kaçağı var demektir. Fakat, ampul yanmıyorsa ya akü bitmiştir ya da elektrik kaçağı yoktur.

Elektrik Kaçağı İçin İkinci Ve Üçüncü Yöntem

Araçta elektrik kaçağı olduğunu anlamanın bir diğer yöntemi ise şöyledir: Yine ilk yöntem gibi otomobil stop konumuna getirilir. Stop konumuna getirilen otomobilden anahtar çıkartılır. Aracın aküsünün eksi kutup başı sökülür. Kutup başı ampulün beyaz kısmına değdirilir.(Demir olan beyaz kısım) Eksi kutbun kablosunda ampulün siyah kısmına değdirilir. Eğer ampul yanıyorsa araçta elektrik kaçağı var demektir.

Eğer ampul yanmıyorsa yine ya akü bitmiştir ya da araçta elektrik kaçağı var demektir. Bir diğer üçüncü yol ise ölçüm aletiyle test etmektir. Aracın aküsünün eksi kutbuna bir kablo değdirilir. Aracın eksi kutbunun kablosunda diğer kablo değdirilir. Eğer çıkan sonuç sıfırdan büyükse araçta elektrik kaçağı var demektir. Eğer sıfırdan düşükse akü bitmiş demektir. Fakat bu işlemlerden herhangi biri otomobil çalışırken yapılırsa, tüm sigortalar yanabilir. Bu tür küçük testler, günlük hayatta insanlara veya servis temsilcilerine çok yardımcı olabilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git