Oto Kokpit

Araçta Klima Gazı Bittiği Nasıl Anlaşılır?

Araçta Klima Gazı Bittiği Nasıl Anlaşılır?

Araçlarda bulunan klima aygıtı, özellikle sıcak yaz günlerinde en çok kullanılan cihazlar arasındadır. Bunda hava sıcaklıklarının yanı sıra, araç içlerinin daha sıcak olması ve hareket halinde araçta meydana gelen ısınmanın da hissedilmekte olmasıdır. Ancak klima, bazen oldukça hızlı bir şekilde gaz tüketimi yapabilmekte, böylece sürekli doldurulması gibi bir sorunla karşılaşılmaktadır.

Araçta Klima Gazı Bittiği Nasıl Anlaşılır?

Araçlarda klima gazının bitmiş olması, oldukça kolay bir şekilde anlaşılmaktadır. Eğer klimanız çalıştığı halde soğutmuyor ya da geç soğutuyorsa bu gazın bittiği anlamına gelmektedir. Bu durumda aracınıza yeniden gaz dolumu yaptırmanız gerekmektedir. Eğer klima gazınız normal süreden daha da çabuk bir şekilde tükeniyorsa, bu klimanızda bir kaçak olduğu anlamına gelmektedir. Ancak bunu anlayabilmek için, araç bir teknik servise gösterilerek, kaçak testi gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Eğer klima çalıştığı halde soğutmuyorsa, bunun bir nedeni klima fanında da aranmaktadır. Bunu anlayabilmek için klimanın fan hızını, tüm seviyelerde denemeniz gerekmektedir. Eğer bir sorun varsa, aracınızı yine teknik servise götürmeniz gerekmektedir. Eğer klimanızın fanı da sorunsuz çalışıyorsa, soğutmamanın bir nedeni de polen filtresinin tıkanması olabilmektedir. Bu filtre, araca dışarıdan gelen polen, sanayi, dumanı, toz gibi istenmeyen unsurları filtrelemekte, böylece kirli havadan korunmayı sağlamaktadır. Filtre, klimanın bir parçası olarak görev yapmaktadır. Normal şartlarda filtrenin, bir yılda iki kez değiştirilmesi tavsiye edilmektedir. Ancak bu süre değişkendir. Eğer aracınızı sık bir şekilde tozlu yollarda kullanıyorsanız, polen filtreniz daha çabuk dolacak, dolayısıyla klimanız soğutma yapmayacaktır. Klimanız düzgün çalışması için, bakımını her zaman yapmalı ve dikkat etmeniz önerilmektedir.

Bu nedenle klima gazınızı 6 ayda bir kez ölçtürmeniz, kış aylarında da yaklaşık 15 dakika çalıştırmanız, klima sisteminizle uyumlu gaz kullanmanız oldukça önemlidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

[single_loop]