Oto Kokpit

Araçlarda Gece Görüş Sistemi Nedir? Nasıl Çalışır?

22.09.2019
Araçlarda Gece Görüş Sistemi Nedir? Nasıl Çalışır?

Gece görüş sistemi kullanılan araçlarda sürücülerin gece yolculuklarında farların aydınlatma alanları dışında kalan karanlık bölgelerde bulunan canlı varlıkları kızılötesi ışıklarıyla araç ekranında görüntülenmekte ve bu sayede sürücüler uyarılmaktadır. Gece görüş sistemleri askeri sistemler başta olmak üzere pek çok alanda kullanılmış ve geliştirilerek araç ekipmanlarına da son dönemde dahil edilmeye başlanmıştır.

Araçlarda Gece Görüş Sistemi Nasıl Çalışır?

Araçlarda Gece Görüş Sistemi Nasıl Çalışır?

Yeni gelişen teknolojik özelliklerden olması bakımından araçlarda bulunan gece görüş sistemlerinin nasıl çalıştığı ve gece görüş kamerası hangi renk gösterir konusu gece görüş asistanına sahip araçlarda oldukça önemlidir. Araçlarda bulunan gece görüş sistemleri araç beyninde bulunan gece görüş asistanının araç ekranında uyarılarda bulunmasıyla gerçekleşmektedir. Karanlıkta araç farları yalnızca belli bir alanı aydınlatmaktadır. Bu alan dışında kalan bölgede gece görüş asistanı kızılötesi kameradan gelen verileri araç ekranına aktararak yola çıkma ihtimali bulunan canlı varlıkları görüntülemeye imkan vermektedir.

Kızılötesi kameralar yaya veya hayvanları algılayarak sürücüyü uyarmakta ve gece görüş asistanı bu varlıkları gösterge panelinde kırmızı olarak işaretleyerek sürücünün dikkatini çekmektedir. Sanıldığı üzere gece görüş kamerasındaki canlılar yeşil renkte değildir. Gri ya da siyah renkte gece görüş sisteminde görünen canlılara karşı gece görüş asistanı sesli ve görüntülü uyarı sistemiyle sürücüyü uyarır ve daha dikkatli olması yönünde yönlendirme yapar.

Araçlara Gece Görüş Sistemi Sonradan Monte Edilebilir Mi?

Son teknolojiyle birlikte araçlarda gece görüş sistemi araç üreticileri tarafından fabrikada monte edilerek servis edilmekte BMW, Mercedes, Audi gibi lüks araçlarda gece görüş asistanı araç ekranıyla uyumlu bir şekilde aracın ön camına yerleştirilen kızılötesi kameralar ile yönetilmektedir.

Araç donanımlarında gece görüş sistemi bulunmayan araç sahiplerinin de bu sistemi araçlarında uygulamaları mümkündür. Araçlarında dijital ekran veya multimedya ekran bulanan araç sahipleri haricen satın alacakları gece görüş sistemleriyle araçlarına bu sistemleri monte ederek daha güvenli bir sürüş deneyimini gerçekleştirebilirler. Bununla birlikte araçlarında dijital ekran olmayan araç sahipleri ise ekranlı gece görüş sistemi ile araçlarına yeni donanım ekleyebilirler.

Gece görüş sisteminden maksimum düzeyde faydalanmak için araç gece görüş sistemi fiyatı oldukça önemlidir. Gece görüş sistemleri kızılötesi kameranın kalitesi, ekran çözünürlüğü gibi faktörlere bağlı olarak 200 TL ile 1000 TL arasında değişen fiyatlarda haricen araçlara monte edilebilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar
  1. Erol Keser dedi ki:

    Bunun gibi sistemlere sürücülerin işine çok yarıyor

  2. Edis Daldaban dedi ki:

    Gece görüş sistemi çok işe yarıyor iyi ki böyle bir sistem var

  3. Turhan Aydın dedi ki:

    Bunun gibi içeriklerin devamı gelsin 🙂