Oto Kokpit

Araç Sicil ve Tescil Sistemi (ARTES) Nedir?

Araç Sicil ve Tescil Sistemi (ARTES) Nedir?

Araç tescil işlemlerinde artık yeni dönem başladı. Karayolları Trafik Kanununda düzenleme yapılarak Emniyet Genel Müdürlüklerinde yapılan araç sicil ve tescil işlemleri artık Türkiye Noterler Birliği bünyesinde yer alan bütün noterler tarafından yapılıp işlemler aynı gün sonlandırılacak. Bunun için ARTES yani Araç Tescil Sistemi kuruldu. Bu yazıda ARTES hakkında bilgi verip sistemin işleyişi hakkında açıklamalarda bulunacağım.

Araç Sicil ve Tescil Sistemi  Nedir?

Araç Tescil Sistemi projesi “06.01.2017 tarih ve 29940 (mükerrer) sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 680 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin 61’inci maddesiyle 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’na Ek-18’inci madde eklenmiştir.” ibaresiyle start aldı ve 1 Şubat 2018 itibariyle de yürürlüğe girmiş oldu. ARTES, sıfır ya da ikinci el araçların sicil ve tescil işlemlerinin Türkiye Noterler Birliği bünyesinde kurulu olan data üzerinden tek kalemde yönetilmesini ifade ediyor.

Önceki sistemde araç sicil ve tescil işlemleri için Emniyet Genel Müdürlüğüne bağlı trafik birimlerinde işlemler gerçekleştiriliyordu. İşimiz kolay bitmezdi. Plaka değişimi, LPG’nin ruhsata işletimi, aracı trafikten çekme ya da hurdaya ayırma gibi birçok işlemler çokça uğraştırıcıydı. En basiti ikinci el araç satın alırken plaka değişmemiş olanız bile asıl ruhsatın gelmesi iki haftayı buluyor ve ekstradan cebimizde kargo parası çıkıyordu.
Şöyle ki 251 TL’lik tescil belgesi ücreti artık ödenmeyecek.
Motorlu araç trafik belgesi kullanımdan kaldırıldı.
Artık kargo da ödenmeyecek ve bu işlemler 615 işlem noktası ile sınırlıyken ülke genelinde 1931 adet noterin hizmete girmesiyle işler daha da hızlı yürüyecek ve tescil belgesi aynı gün teslim edilecek. Tüm bunların sonunda cebimizden çıkacak para sadece 135 TL (sıfır araçta). İkinci el araç tescilinde ise 135 TL + noter satış ücreti.

Kısacası Araç Sicil ve Tescil Sistemi ile aracın trafikteki tüm döngüsel işlemleri noter tarafından daha hızlı ve daha düşük ücretle gerçekleşecek.

Yorumlar
  1. Hasan dedi ki:

    Aracımın ruhsatı yandı ne yapmalıyım

  2. Vecdi dedi ki:

    Aynı sorun bende de var en iyisi bildiğin sigortacın

  3. İsim vermek istemiyorum dedi ki:

    Aracımı başkasına sattım. Haliyle zorunlu trafik sigortamı iptal etmek ve primimi geri almak için sigortacıma başvurdum. Noter satış sözleşmesini istediler gösterdim. Bu sefer de Artes işlem sonuç belgesi istiyorlar. Bu ne saçmalıktır. Aracı adama satmışım, araç benden çıkmış. Adam ister satar, ister hurdaya çıkartır, ister trafikten çeker. Sahibi olmadığım araç için nasıl belge çıkartabilirim. Prim vermemek için ellerinden geleni yapıyorlar. “SİGORTAM. NET” PİŞMANLIKTIR.

] }