Oto Kokpit

Araç Muayene Tekrarında Nelere Bakıyorlar?

29.05.2017
Araç Muayene Tekrarında Nelere Bakıyorlar?

Binek araçlarda iki yılda bir, ticarilerde ise her yıl yapılan araç muayenesinde her araç tek seferde geçemiyor. Ağır kusur olarak yazılan sorunlar için düzeltme istenir ve 1 ay içerisinde yapılırsa Muayene Tekrarına ücretsiz girilir. Peki muayene tekrarında nelere bakılır? Yakın zamanda edindiğim tecrübelerden yola çıkarak aydınlatıcı birkaç bilgi vereceğim. Umarım bu konuda faydalı bilgiler paylaşmış olurum. Hadi yazının devamına geçelim.

Araç Muayene Tekrarında Nelere Bakılır?

Mayıs ayı içerisinde aracın muayenesi için gitmiştim. Şase numarasının ruhsatta ve emniyetin sisteminde farklı olmasından dolayı Ağır Kusur yedim. O sorunun nasıl çözdüğümü buradan öğrenebilirsiniz.

Ağır kusur olarak muayenede belirtilen hususu çözdükten sonra tekrardan TÜVTÜRK sitesinden muayene aldım. Sizde bu işlemi yaparken Muayene Tekrarı kısmını seçerek işlem yapmalısınız. Belirtilen saatten 15 dakika öncesinde muayene istasyonuna gidin. İlk muayenede 1. istasyondan almışlardı. Bu sefer ikinci istasyona aldılar. Bu aşamada görevli arkadaş;
Kaputu ve bagajı açtım. LPG’li olduğu için sızdırmazlık kontrolü yaptı.
Frenlere bakmadı.
Sinyal, farlar, korna gibi temel noktalara baktı.
Aracın altına inip; motora, aks körüklerine bakıp yağ kaçakları var mı diye kontrol etti.
Son olarak ise far ayarlarına baktılar.

Vee mutlu son. Eksiğimi giderdiğim için aracı dışarı aldı. 5-10 dakika kadar bekledim. Sonrasında aracın belgelerimi verdi. Gerekli evraklarla emniyete gidip ruhsatımı aldım. Buradan yola çıkarak, yukarıda saydığım noktalara dikkat ederek tekrara gidin, sorunsuzca geçersiniz.

Etiketler:

Yorumlar
 1. Gökhan Piriçek dedi ki:

  Araç muayenesine kaç defa ücretsiz girilir

 2. Mesutdemir dedi ki:

  Araç muayene de muayene tekrarında randevu alınıyor mu? Alınıyor diyelim. Muayene almadan randevusuz işlemler seçebilirmiyim? Randevusuz gidebilir miyiz acaba son da olsa olur?

 3. Ersen dedi ki:

  “İlk muayenede 1. istasyondan almışlardı. Bu sefer ikinci istasyona aldılar” cümleniz gereksiz ve anlamsız. Bilginiz olsun istedim.

 4. Araç Muayene Randevu dedi ki:

  Gayet açık bilgilendirici olmuş. Tüvtürk araç muayene istasyonlarında mağdur olmak istemeyiz tabiki.

 5. Mehmet demirbüken dedi ki:

  Tüvtürk araç muayene istasyonlarında nelere bakılıyor. Nelere dikkat ediliyor. Açıklayıcı olmuş emeği geçenlerre teşekkür ederiz.