Oto Kokpit

Araç Motorlarındaki Valf Nedir?

26.02.2021
Araç Motorlarındaki Valf Nedir?

Motorlardaki valfin ne olduğunu incelemeden önce valfin kelime manâsına bakılmalıdır. Valf (valve); bir şeyi açıp kapatmaya yarayan kapakçık diğer bir söylemle ise vana, anahtar olarak tanımlanabilir. İçten yanmalı motorlarda valf olarak adlandırılan sistem halk tarafından subap olarak da bilinmektedir.

Araba Motor Valfi Nedir?

Valfin Görevi Nedir?

Valf, motorun en önemli kısımlarından birisi olarak görev yapan bir birimdir. Valf motorda silindir hareketi oluştuğunda yanma bölümü içerisinde yanmanın gerçekleşmesine dair ihtiyaç duyulan yakıtın ilgili bölüme gönderilmesinden sorumludur. Bunun yanı sıra yanma sonucunda açığa çıkan gazlar da valfler sayesinde yanma bölümünden dışarıya gönderilmektedir. Yakıtı yanma bölgesine gönderen valf sistemine emme valfi, yanma sonucunda ortaya çıkan gazları yanma bölgesinden atılması görevini üstlenen valfe ise egzoz valfi denilmektedir.

Araç Alırken Valf Sayısına Dikkat Etmek Gerekir Mi?

Motorların üzerine bakıldığında 8,12,16,20 valve (valf) şeklinde yazılar görmek mümkün. Motorda yer alan valf sayısı bir tanesi emme valfi bir tanesi de egzoz valfinden oluşmak üzere genellikle silindir sayısının iki katıdır. Ancak son dönemde yüksek enerjiye ihtiyaç duyulmasının sonucu olarak; motor hacimleri büyümüş ve silindir başına iki değil dört valf konulduğu görülmektedir. Valfin sayısının artırılması yakıt tasarrufu sağlanması ile sonuçlanmaktadır.

Birçok insan valf sayısının daha fazla olmasının ne tür faydaları olabilir diye düşünebilir. Bunu şöyle açıklamak mümkündür; valf sayısı artırılarak yanma bölgesine daha fazla yakıt gönderilmesi sonucu yakıt ve hava bileşenlerinin daha mükemmel hale gelmesi sağlanmaktadır. Bunun yanı sıra egzoz valfi sayısının da artırılmasına bağlı olarak yanma bölümünde atık haldeki gazın kalma durumu da önemli miktarda düşürülmüş olur. Bu da motor verimini önemli ölçüde yükselmesi ile sonuçlanmaktadır. Yanma bölgesindeki yanma olayı daha verimli olduğundan araç daha çabuk ivme kazanarak daha kısa zamanda yüksek hızlara ulaşması sağlanır.

Valf Ayarı Ne Zaman Gerekir?

Aracın motoruna ait valf ayarına ihtiyaç duyup duymadığını anlamak için aracın motorundan valf sesi gelip gelmediğine bakılmalıdır; yani birbirleriyle çarpışan iki metal sesine benzer bir ses gelmesi halinde, motorun çekişinde belirli oranda düşüş olması ve yakıt tüketiminin de aşırı miktarda artmış olması valf ayarı yapılmasına yönelik belirtiler olabilir. Gaza basılmasına rağmen araç bir kuvvet tarafından geriye doğru çekiliyorsa bu belirtiler valf ayarının yapılması gerektiğini gösteriyor olabilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.