Oto Kokpit

Araç Motor Beyin Arızası Nasıl Anlaşılır?

Araç Motor Beyin Arızası Nasıl Anlaşılır?

Teknik bilgiler kategorimizi uzun süredir güncellemiyorduk. Bu arayı merak edilen bir soruya cevap vererek kapatalım. Konumuz otomobillerin motor beyin arızası ve bu arızaların nasıl anlaşılacağı üzerine olacak. Hadi yazının devamında geçelim.

Araç Motor Beyin Arızası Nedir?

Güncel araçların tamamında mini bir bilgisayar olarak benzetme yapabileceğimiz bir beyin bulunmaktadır. Ecu olarak bilinen motor beyinleri otomobilin bir çok sistemini denetlemek ve verilerini toplamak ve daha sağlıklı bir şekilde yönetim sağlamak için vardır. Motor beyni sürekli anlık olarak motordaki tüm sensörlerden bilgi toplar ve gelen bilgilere göre ince ayarlamalar yaparak motorun daha verimli çalışmasını sağlar. Ecular hassas parçalardır tıpkı akıllı telefonlarımız ve bilgisayarlarımız gibi işlemci vs barındır . Hayli hassas olan bu parçayı bozmak bir o kadar kolaydır. Araç takviye sırasında kutup başlarının ters takılması sonucu bile geri dönüşü olmayacak şekilde arızalana bilirler. Daha eski otomobillerde digiplex adı verilen daha basit Ecu’nun atası diyebileceğimiz bir parça bulunur ve bu parça sadece ateşlemeyi denetler. Motor yıkama sırasında beyne su teması direk arıza oluşturabilir. Motor beyni arızaları ateşleme sorunları, otomobil donanımlarında meydana gelen elektriksel problemler ve motorun istikrarsız çalışmasından motor beyni arızasını işaret edebilir. Stop etme, vuruntulu çalışma, aşırı yakıt tüketimi ve benzeri bir çok belirtisi olabilir. Motorda oluşan küçük problemleri dahi motor beyni gösterge paneline yansıtarak sürücüyü çeşitli yollarla bilgilendirir. Servislerde araç motor beyni vasıtası ile bilgisayara bağlanıp otomobilin tüm değerleri okunabilir, bir arıza yazılım vasıtası ile çözülebilir. Motor modifikasyonları dahil motor beyni üzerinden yapılabilir. Adı üstünde otomobilinizin yönetimini denetimini sağlayan ana parça motor beynidir. Onarımı zordur, yanlış onarım hamleleri ile geri dönüşü olmayacak şekilde tamamen bozulabilir. Bu parçanın maliyeti ise fazlasıyla yüksektir. Otomobilinizin fiyatıyla doğru orantılı şekilde yükselir. Yetkili servisler dışında müdahale edilmesi önerilmez.

Yorumlar
  1. Bora dedi ki:

    Aracım vw bora 2000 model 1.6 8 valf uzun yolda giderken devir saati 3000 4000 arasında 4 5 saniyelik bi kesme yapıyor sonrasında devrinden devam ediyor bu sorun neden olabilir.

] }