Oto Kokpit

Araç Klima Çalışma Prensibi Nedir? Nasıl Çalışır? Araç Kliması Ne Kadar Yakıt Tüketir?

Araç Klima Çalışma Prensibi belli bir sistematik yapıda çalışmaktadır. Bu yazıda araçlardaki klima nasıl çalışır onu öğreneceğiz. Ayrıca araç klimasının ne kadar yakıt tüketir onu da öğreneceğiz.

Araç Klima Çalışma Prensibi Nedir?
Araç klima çalışma prensipleri aşağıdaki gibidir;

  • Maddeler, sıvı durumdan gaz durumuna geçerken ısı alır.
  • Maddeler, gaz durumundan sıvı durumuna geçerken ısı verir.
  • Isı her vakit, daha sıcak maddeden daha soğuk maddeye akmaktadır.
  • Bir madde, sıvı durumdan gaz durumuna geçerken ısı alır (yani bulunduğu ortamdan ısı çekmekledir). Yasası klima mantığının temelini meydana getirir.
  • Sıvılarda, basınç ne kadar azalma yaşarsa, kaynama noktası da o kadar azalır, yani düşük basınçta çok daha rahat sıvıdan gaz haline geçilir. Sıvıdan gaz haline geçme durumu, çevreden ısı çekmekte yani bulunduğu çevrenin sıcaklığını azaltmaktadır. Klima sisteminde çok rahat biçimde düşük sıcaklıklarda kaynayan özel bir sıvı tercih edilir, buna soğutucu madde adı verilir. Klimalarda tercih edilen R134a gazı, atmosfer basıncında, -26,5 derecede kaynayıp buharlaşır.
  • Basınç, sıcaklık ve faz değişimi içerisinde ki bu fiziksel kurallar, klima sistemine uygulanıp, soğutma yapar.

Araç Kliması Nasıl Çalışılır?

Araç klimaları, havayı hem soğutmakta, hem temizlemektedir, hem de nemini alır. Araç klima sisteminde, havayı temizlemek adına polen filtresi ve de aktif karbon filtresi vardır. Alerjik rahatsızlığı bulunan sürücüler adına sağlıklı bir ortam oluşturur. Araç kliması çalışma prensipleri aşağıdaki gibidir;

  • Kompresör; evaporatörden soğuk gaz şeklindeki maddeyi düşük basınç sayesinde emer, daha sonra sıkıştırır ve sıkışan madde; yüksek sıcaklık ile basınçta gaz biçiminde, kompresörden Kondensere basılır.
  • Dış mekanda vuran daha soğuk hava, içeride çok sıcak klima gazını soğutup, sıvı duruma geçirir. Kondenserden sıvı durumunda, yüksek  basınçlı, orta ısıda çıkmaktadır.
  • Yüksek basınçlı sıvı maddenin, “genleşme valfi” aracılığıyla basıncı  düşürülür ve de evaporatöre gönderilmektedir. Yüksek basınçtan düşük basınca geçim sağlanır. Evaporatörde , sıvı durumdan gaz biçimine geçen klima gazı, ortamdan ısı çekmekte, yani soğutur. Bir fan ile evaporatörden geçen temiz hava,  ısısını evaporatörde bırakıp, soğumuş şekilde aracın içine geçer. Yani aracın içine üflenen hava orada soğur.

Araç Kliması Ne Kadar Yakıt Yakar?

Klima kullanımı arabanın yaşına, hızına, motor gücüne, boyutuna ve dış sıcaklığa bağlı şekilde yakıt verimliliğini değişik ölçülerde etkilemektedir. Doğru klima tercihi dizel arabalarda 100 kilometrede 1-1,5 litre, benzinlilerdeyse 1-2 litre aralığında yakıt sarfiyatı yapmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

S.S.S

Doğru klima tercihi dizel arabalarda 100 kilometrede 1-1,5 litre, benzinlilerdeyse 1-2 litre aralığında yakıt sarfiyatı yapmaktadır.