Oto Kokpit

Araç Çakmaklığı Neden Çalışmaz? Çakmaklık Sigortası Neden Atar?

Araç Çakmaklığı Neden Çalışmaz? Çakmaklık Sigortası Neden Atar?

Araç çakmaklığı neden çalışmaz sorusu internette ara ara merak edilen sorunlar arasında yer almaktadır. Araç çakmaklıkları, otomobillerde 12V elektrik enerjisi alınmaması ve de birden çok cihazın şarj edilebilmesine olanak tanıyan bir donanımdır. İsmi her ne kadar çakmaklık olarak bilinse de çağımızda elektronik aletlerimizi şart etmeyi sağlamaktadır. Bazı kişiler hala çakmaklık olarak tercih etse de çoğunluk bu biçimde kullanmayı tercih etmektedir. Zaman zaman araç çakmaklıklarında sorunlar yaşanabiliyor. Bunlar arasında çakmaklık sigortası atması da bulunuyor. Her birine detaylıca bakalım.

Araç Çakmaklığı Neden Çalışmaz?

Araç Çakmaklığı Neden Çalışmaz?

Araba çakmaklığını kullanmadığımız vakit bozulmadığını bilinmez. Uzun bir zaman sonra kullanmaya başladığınız araba çakmaklığınız bozulmuş ise sigortasında problem olmuş olmaktadır. Nedeni ise elbette araba çakmaklıkları da bir sigortaya sahip olmalarıdır. Birkaç sene ardından çakmaklığın bozulma çoğunluğu görülen bir durumdur. Özellikle uzun zaman kullanılmadıklarında daha fazla arıza çıkartırlar. Ancak bu parçaların değişimi fazlaca kolaydır. Bir oto elektrikçisine gidip sigorta kutusundan olan yanmış sigortanın aynısından almanız yeterli olur. Eğer aracınızın çakmaklığı çalışmıyorsa ilk olarak sigortasını değiştirilmesi gerekir. Kullanılan bozuk bir şarj aleti vs.  gibi olaylarda sigortanın yanmasına neden olabilir. Çoğunlukla 10’luk sigortalar ve çalışan çakmaklık sigortasını arabanızın kullanım kılavuzuna bakarak rahatça değiştirebilirsiniz.

Araç Çakmaklık Sigortası Neden Atar?

Araç çakmaklığı sigortası neden atar sorusuna baktığımızda şu cevabı verebiliriz. Bozulan araba çakmaklığınız için sigortayı kontrol etmek ilk işiniz olması gerekir. Problemin kaynağını bulmak parça değişimini hemen yapmanızı sağlayacaktır. Bundan evvel çakmaklık düğmesini kontrol etmek gerekir. Bu durumda çakmaklığı tamamen değiştirmeniz gerekmez. Yalnızca düğmenin değişmesi ya da mevcut düğmenin tamir edilmesi sizi fazlaca para harcamaktan kurtarır. Harici bu kısımda elektrik olduğu için mevcut bir arıza aracınız adına risk meydana getirir. Arabanızın çakmaklığı bozuksa detaylı incelemek ve başka bölümlerde sorun olup olmadığını anlamaya çalışmaktadır. Eğer çakmaklık boş durumda atıyor ise ortadaki bakır artı uç bölümde ki metale temas ediyordur. Ama içerisinde çakmak, şarj aleti, kamera adaptörü vb. bir şey sokulduğunda atıyorsa o alet arızalı demektir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

S.S.S

Eğer aracınızın çakmaklığı çalışmıyorsa ilk olarak sigortasını değiştirilmesi gerekir.

Bozulan araba çakmaklığınız için sigortayı kontrol etmek ilk işiniz olması gerekir. Problemin kaynağını bulmak parça değişimini hemen yapmanızı sağlayacaktır.