Oto Kokpit

Arabaya Geniş Lastik Takmanın Avantajları – Dezavantajları

Arabaya Geniş Lastik Takmanın Avantajları – Dezavantajları

Otomobil kullanıcılarının arabalarında yapmak istediği bir takım değişimler olabiliyor. Bunlardan birisi de daha geniş tabanlı lastik takmak oluyor. Bu uygulama araçlar için hem avantaj sağlarken hemde dezavantaja sebep olabiliyor. Bu yazıda arabaya geniş lastik takmanın faydalarına ve zararlarına değineceğiz. İşte detaylar…

Arabaya Geniş Lastik Takmanın Avantajları

Araç üzerinde modifikasyonlar yapmayı birçok otomobil kullanıcısı gibi bende seviyorum ve zamanında lastik tabanını genişletme uygulamasına gitmiştim. Kendi tecrübelerimi de katarak yaptığım araştırmalar sonucunda bu uygulamanın artı ve eksi yönlerini sıralayacağım.

Öncelikle!
Lastik tabanını genişletiyorsanız büyük bir ihtimal jantta değişiyor olmalısınız. İşe başlarken tamamen görüntü elde edeyim diye çıkma lastik-jantları alıp arabanızı heba etmeyin. İnternette lastik ölçü hesaplama sitelerinden birine erişin. Orijinal lastik ebatınızı yazın ve alta da almak istediğiniz lastik ebatını yazın. Aradaki fark artı ya da eksi olarak % 2.5 töleransının dışındaysa başka ebatlar deneyerek bu aralığa gelin. Sonuçta amacımız geniş tabanlı lastik takmak ve bunun için doğru lastik seçimi yapmamız çok önemli.

Avantajları
Lastik seçimini yaptıktan sonra bu işlemin size katacağı artılara bakalım.

-Kuru asfalt zeminde daha iyi yol tutuş sağlar. Bizzat deneyimledim. Daha önce x km/s hızla girmeye korktuğunuz virajları daha iyi dönebilirsiniz. Tabi alacağınız lastik ebatına göre bu değişir. —–Benim uygulamam 165’ten 185’e geçişle olmuştu.
-Zemine daha fazla lastik alanı temas ettiği için daha az aşınma meydana gelir.
-Fren mesafeniz kısalır.
-Daha büyük lastikle üst hızınız artar.
-Ayrıca doğru lastik seçimi yaparsanız aracın yol dengesinde bozulma da olmaz.
-Kısaca daha güvenli şekilde yolda tutuna bilirsiniz.

Dezavantajları
Gelelim işlemin eksi kısmına.
-Yakıt tüketiminiz artar. Fakat bu devasa miktar da olmaz. Doğru lastik ebatı seçiminde 1 litre kadar bile oynamaz.
-Orijinale göre ister istemez hızlanma performansı düşebilir.
-Orijinal ebatlı lastiklere göre daha fazla lastik fiyatı ödersiniz
-Lastik sesinde artma da görülebilir.
-Süspansiyonlar daha fazla yorulur ve frenler daha çabuk yıpranır.
-Ayrıca yağmurlu ve karlı zeminlerde yol tutuşunda kayıp olur. Aşağıdaki fotoğrafta yer alan ralli aracının lastiklerine bakarsanız ince formlu olduğunu görürsünüz. Bu tür zeminlerde yağmur veya karın lastikten tahliyesinde ince yanaklı lastikler daha başarılıdır.

Arabaya Geniş Lastik Takmanın Dezavantajları

Kısacası lastik tabanını genişletmek istiyorsanız doğru ebatı bulduktan sonra yapabilirsiniz. Hatta orijinalleri köşede bekletip onları da kışın kullanarak daha mantıklı iş yapmış olursunuz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

] }