Sürücü Kursları Rehberi

Arabamın Teyp Kodunu Nasıl Bulabilirim?

Araçlarımızın teyp kodu olmadık zamanda işimize yarayabilir. Bu da beklenmedik sorun haline gelebilir. Sıfır otomobiller hariç, tüm araçlarda teyp değiştirmek isteyen herkes zorluk çekiyor. Teyp çalıntı olup olmadığı hakkında bilgi veren bu kod bazı araçlarda bulunmuyor. Bulunmadığı için teyp çalıntı olup olmadığı bilinmiyor. Bu aracını değiştirmek isteyenler için bir sorun teşkil ediyor. Peki bunu nasıl aşarız. Detaylar yazımızda…


Araç Teyp Kodu

Teyp Kodu Neden Önemli?

Tüm galeriler aracın teyp koduna bakarlar. Eğer üzerindeki kod başka araca aitse teyp veya araba çalıntı demektir. Eğer aracın teybin de kod bulunmuyorsa yine bir sorun var demektir. Bu gibi durumlarda polis karakollarına veya güvenlik güçlerine başvurulmalıdır. Araç kendi kodunu koruyabilmek için, birçok güvenlik protokolü gerçekleştirebiliyor. Mesela aracın aküsü çıkartılıp tekrar takıldığında, teyp ekranına teyp kodunu yazılmasını isteyecektir.

Bu durum teybin çalınmasını engellemek içindir. Teyp sadece yapıldığı araçta çalışabilir. Onun dışında teyp çıkartıldığı anda çalışmaz. Çalışması için sadece sahibinde bulunan teyp kodunu isteyecektir. Bir teyp alındığında, teyp kodu istiyorsa o teyp bir araçtan çalınmış olabilir. Bunu gibi durumlarda teyp polis amirliğine götürülmelidir. Aksi halde teyp takıldığında, Teypte GPS varsa suçlu konumunda kalınabilir.

Teyp Kodu Nerede Yazar?

Her teyp kodu sadece aracın kitapçığında yazar. Üretildiği araca ait olan bir teyp, var olan kodu girilmeden çalışmaz. Sadece sahibinde olan teyp kodu girilmesi gerekmektedir. Teyp kodu satılırken, aracın satıldığı kişiye verilir. Bu kodun kaybedilmesi durumunda servis aranmalıdır. O da yetkili bayiyi arayarak teyp kodu satın alacaktır. Bu teyp kodunu da aracın sahibine satacaktır. Daha çok kod kullanma kılavuzun da yer alır. Kullanma kılavuzun da “aracın ismi CodeScanner” diye geçer. Bu yazının hemen altında kazınacak yer gözükür. Orası kazındığında teyp kodu çıkar. Bu tür ses sistemleri, kullanıcının uzun yola giderken sıkılıp uyumamasını engeller. Böylelikle hem can sağlığı korunmuş olacaktır, hem de mal güvenliği sağlanmış olacaktır. İnsanlar daha dikkatli araç kullanması sağlanmış olacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git