Oto Kokpit

Araba Kliması Soğutmuyorsa Neler Yapılır? (2020)

02.06.2017
Araba Kliması Soğutmuyorsa Neler Yapılır? (2020)

Araç kliması, araba kullanımı sırasında büyük bir ihtiyaçtır özellikle sürekli arabalar kullanalar ve uzun yola gidenler için mutlaka sağlıklı olarak çalışıyor olması gerekir. Aksi takdirde araba kullanımı sizin için eziyete dönebilir.

Araba Kliması Soğutmuyor

Arazının kliması çalışıyor göstermesine rağmen soğutmuyorsa bunun çok sayıda sebebi olabilir. Yapmanız gereken ilk şey aracınızın klima kompresörünün çalışıp çalışmadığını kontrol etmektedir. Kompresör çalışmıyorsa yüksek ihtimal klima gazı bitmiş demektir. Klima gazını kontrol ettirin ve ekletin sorun ortadan kalmazsa farklı durumlar var demektir. Genellikle klima gazından kaynaklı olmaktadır ancak bunun yanında polen filtresinin kirlenmesi sonrasında da klimanızdan istediğiniz verimi alamazsınız. Klima soğutma sorunun en yayın nedenleri arasında olan polen filtresinin kirli ya da dolu olması size sıkıntı verir. Araç klimanız soğutmuyor ya da az üflüyorsa mutlaka polen fitrenizi ve fanları kontrol ettirmeniz gerekiyor. Diğer yaygın sebep olan klima gazının bittiğini anlamak için servise getirmeniz gerekir. Kış aylarında klima fazla kullanılmadığı için klima gazının bittiği görülür yaz ya da ilkbahar geldiğinde bu durumu fark edersiniz.

Serviste gaz dolum cihazıyla bu sorunu kısa sürede çözeceklerdir. Sorun hala devam ederse mutlaka kaçak ve sızdırmazlık testi yaptırın. Kompresör de ve klima kontrol ünitesinde sorun yaşıyorsanız bu iki detayı göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Bu sorunlar teknik servislerde kısa sürede çözülecektir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.