Oto Kokpit

Araba Fiyatları Düşer Mi? – 2023 Yılında Araba Fiyatları Ne Olur? – Araba Piyasası Durdu Mu?

Araba Fiyatları Düşer Mi? – 2023 Yılında Araba Fiyatları Ne Olur? – Araba Piyasası Durdu Mu?

Araba Fiyatları Düşer Mi? sorusu son üç yıldır Türkiye otomobil piyasasının en çok merak edilen konusu oldu. Küresel ekonomik kriz, Covid-19, Savaşlar ve diğer krizler derken ekonomi ciddi yaralar aldı. İkinci el ve sıfır araba sektörü bundan ciddi oranda etkilendi. Son üç yıldır araba fiyatları durmaksızın artmaya devam etti. Fakat şuan ani durgunluk başladı. Acaba otomobil fiyatları düşüyor mu?


Araba Fiyatları Düşer Mi?

Araba Fiyatları Düşer Mi?

Araba Fiyatları düşer mi? bilinmez ama Kurban Bayramı sonrası ciddi bir durgunluk başladı. Gerek tüketici kredisi gerekse otomobil kredilerinde ağır sınırlamalar getirildi. Oranlar yükseltildi. Haliyle insanlar son yıllardaki en büyük yatırım araçlarından birisi olan araba için finansman bulmakta artık zorlanmaya başladılar. Doğal olarak bu durum fiyatlara yansıdı. Favori listesine atılan araçların fiyatlarında tek tek düşüşler başladı. Eğer insanlar istedikleri aracı satın almada gerekli finansmanı sağlayamazsa Temmuz öncesi fiyatları yakın zaman içerisinde görmeye başlayacağız. Tabi kredilerin gevşetilmesiyle tam tersi durumda oluşup araç fiyatları artmaya devam edebilir.

2023 Yılında Araba Fiyatları Ne Olur?

2023 Yılında Araba Fiyatlarına dair ciddi endişeler var. Temmuz ortasına kadar çok iyi seviyede seyreden satış rakamları Kurban Bayramının bitmesinden sonra değişkenlik göstermeye başladı. Eğer sıfır ve ikinci el otomobiller için krediler gevşetilirse ya da ÖTV matrahında büyük düzenlemeler yapılırsa 2023 yılında ikinci el araç fiyatlarında düşüş yaşanırken satış patlaması kaçınılmaz olacaktır. Krediler sabit kalsa bile kurdaki artış eğilimi yüksek oranda seyrederse 2022 Eylül’den itibaren fiyatlara %10 kadar zam yansıyabilir. Fakat bu durum karşısında satışlar artış gösterir mi bilinmez. Düğümün çözülmesi kredilerin gevşetilmesine bağlı gözüküyor. Ya da düşük ihtimal de olsa ÖTV oranında düşürücü düzenleme piyasayı hareketlendirebilir. Fakat genel itibariyle 2023 yılında otomobil fiyatlarının daha da artacağı ön görülüyor.

Araba Piyasası Durdu Mu?

Araba Piyasası, otomobil kredilerinin sınırlandırılması kaynaklı olarak belirgin oranda durdu. Kurban bayramına kadar ciddi oranda satışların gerçekleştiği ikinci el araba sektöründe bayram sonrası resmen bıçak kesti ve araba piyasası durdu.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

S.S.S

Araba Fiyatları, kredilerin gevşetilmesiyle artmaya devam edecektir. Eğer krediler bu seviyede devam edecek olursa fiyatlar düşecektir.

Araba Piyasası, otomobil kredilerinin sınırlandırılması kaynaklı olarak belirgin oranda durdu.