Oto Kokpit

Araba Far Ayarı Nasıl Yapılır?

03.11.2016
Araba Far Ayarı Nasıl Yapılır?

Güvenli bir trafik açısından ve akşamları daha iyi yol alabilmek adına far ayarlarının düzgün yapılmış olması çok önemlidir. Far lambalarında genel olarak kullanımda da olduğu gibi uzun ve kıza ışık olmak üzere iki kademe bulunmaktadır.

Araba Far Ayarı Nasıl Yapılır?

Far kullanımı yaparken de çok dikkatli olmak gerekir karşı tarafı gözeterek uzun ya da kısa far kullanımı yapılmalıdır. Bu yüzdende far ayarı çok önemlidir karşı tarafı rahatsız etmemesi ve sizin daha iyi yol almanız adına ayarların eksiksiz olması gerekir. Farın durumuna göre ayarı sizde yapabilirsiniz çok büyük bir sıkıntı varsa serviste yaptırmakta fayda vardır. Farı kendiniz ayarlamak için öncelikle bir eğitim almış olmanız gerekir hiç bilmeden düzenleme yapmak doğru değildir. Farlarınızın üzerinde eğim değerleri vardır ayarları bu değerlere göre yapmak gerekir. Aracınızı boş bir duvara denk gelecek şekilde ortayın ve iki farın tam ortasında denk gelecek bir şekilde çizgi işaretleyin. Sağ ve sol farların da tam ortasına gelecek şekilde iki çizgi daha çizin. Bunlar  (M1 – M2) olsun M1 ve M2 noktaları orta noktaya ve yerden yükseklikleri eşit olmalıdır. M1 ve M2 noktalarından aşağıya doğru yatay bir çizgi daha çiziniz.

Far kasalarının üstünde ve arkasında yer alan ayar cıvataları aracılığıyla ışığı çizdiğimiz çizgilerin içerisine oturtun. Sağ ve sol ışıkların hizası aynı olmalıdır. Kısa ve uzun farlar da çizilen çizgilere paralel durması gerekir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.