Araba Cam Buğusu Nasıl Önlenir?

jantilmen

Aracımıza bindikten sonra dakikalarca cebelleştiğimiz cam buğusu genel olarak baktığımızda tehlikelidir. Giderilmesi de geç olan buğuyu aslında pratik bir kaç yöntemle yok edebiliriz. Tam olarak cam buğusunu almadan yola çıktığımız takdirde görüş mesafemizde daralma, görmeme gibi tehlikeli durumlar doğuyor. Bu olay sadece ön cam da oluyor diye algılansa da aslında tüm camları etkilemekte. Buğu eşliğinde yarı kör ve hislerimiz ile araç sürmemek için Bakalım Araba Cam Buğuları Nasıl Önlenir?

Araba Cam Buğusu Önleme

Araba Cam Buğusu Gidermede ki Etkili Yöntemler

1-İlk önce aracımızı çalıştırdığımız zaman basit yöntemlerden biri klimamızı çalıştırmak. Klimayı A/C açık pozisyon da ön cama yönlendirirsek, ön cam ile beraber yan camlarında buharını filtrelemiş oluruz. Çoğu zaman en etkili yöntemdir. Bunu da sağlıklı şekilde devam ettirmek için klima gazımızı kontrol ettirmeliyiz.

2-İç sıcaklığı dengeleyerek buğu olayını çözebiliriz. Buğu neden olur dersek, iç sıcaklık ile dış sıcaklığın uyuşmazlığından kaynaklanır. Onun için ilk etap da camlar buğulu ise yan iki camı açarak ısı dengesini sağlamış oluruz. Ancak burada yaptığımız iç sıcaklıkla dış sıcaklığı dengelemek olduğundan, camlar kapandıktan sonra yeniden buhar yapacağı için yukarıdaki şıkkı uygulamamız gerekecektir. Ya da serçe parmağı kalınlığında camınıza aralık bırakabilirsiniz.

3- Isındığımız zaman bir süre sonra sıkıntı olacağı için yada kapattığımızda üşüyeceğimiz için tavsiyemiz, klima şiddetini 1 veya 2.kademede tutup, sıcaklığı da ılık konuma alıp hava akışını ön camda tutmak olacaktır. Ancak devri daim konumunu dışarıdan hava sirkülasyonu olacak şekilde olmalıdır.

4- Araçlarımızda bulunan polen filtresinin kaliteli ve yeni olduğundan emin olmamız gerekir. Tıkanmış, kalitesiz, eskimiş polen filtresi az ve sağlıksız hava vereceğinden buğu önlemede pek yardımcı olamayacaktır.

5- Piyasa da satılan buğu önlemeye yarayan ürünler vardır. Bu ürünleri bez yardımı ile içten camlarımıza uyguladığımız zaman uzun vadeli çözüm olabilir. Bunda da dikkat edilmesi gereken cama fazla sıkılıp silindiği zaman camlarda leke ve sürekli nem varmış gibi gözükmesi. Az miktarda, leke bırakmayan mikro fiber bez ile işimizi halledebiliriz.

6- Yazında camlarımız buğu yapar. Bu sefer ters durum söz konusu olarak, dışarısı sıcak içerisi soğuk oluyor. Daha çok klimalı arabalar da olur demekle beraber çözümü, sanırım cam silecekleri ve cam suyudur.

Halk arasında yapılan ve işe yararlığını bilmediğimiz yöntemler de vardır. Mesela patatesi ortadan kesip camlara sürmek, pril kullanarak deterjanlı su yapıp camlara sürmek gibi.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git