Oto Kokpit

APP Plakası Olanlara Cezalar Kesilmeye Başlandı

APP Plakası Olanlara Cezalar Kesilmeye Başlandı

Aracını daha özel göstermek isteyen kullanıcıların en makul fiyatla yaptırdığı işlemlerden birisi olan APP Plaka uygulaması rafa kalktı. 29 Ekim 2016 tarihi itibariyle Karayolları Trafik Kanununun 23. maddesi üzerinde değişim oldu. Buna göre artık app plaka kullanımı yasak ve yasağa uymayanlara da hatırı sayılır cezalar kesilecek. İşte detaylar.

APP Plakası Olanlara Ceza

Birkaç gün önce yapılan düzenlemeye göre araç tescil belgesi ve tescil plakasını araç üzerinde bulundurmayan ya da olmaması gereken yere takan sürücüler için 92 TL idari para cezası kesilecek. Bir diğer düzenleme de farklı tarz plaka takanlara var. Artık kanunun belirttiği plakanın dışında uygulamalar yapıp app plaka gibi değişimlerle araçla gezenlere ceza var. Bu konu aynen şu şekilde belirtiliyor: “Yönetmelikte belirtilen nitelik veya ölçülere aykırı plaka takan, öngörülen sayıda plaka takmayan ya da farklı okunmasına veya okunmamasına neden olacak şekilde plakasında değişiklik yapan araç sahibine 412 Türk Lirası idare para cezası verilir.” Yani app plaka’ya 412 TL para cezası uygulanıyor. Yurt genelinde bu düzenleme uygulanmaya başlandı.

Tabi bu düzenleme sadece araç sahiplerine gelmedi. Bu plakaları basanlara da 10.000 TL para cezası verilecek. Birde plakasız araba kullananlara da 1698 TL ceza kesilecek. Ayrıca araçları da plakalar takılana kadar trafikten men edilecek.

App plaka cezası yedim. Ne Yapmalıyım?

Olur da ceza yerseniz belirtilen cezayı erken öderseniz 309 TL olarak ödeyebilirsiniz. Görevli memur size ne yapacağını bildirmiştir. Unuttuysanız, ilk işiniz app plakayı söktürmek olacak. Eski plakalarınız duruyorsa onları takın. Zaten yasaya göre 7 gün süre tanınacak. Eğer bu süre sonunda uygun duruma getirmezseniz 844 TL daha ceza sizi bekliyor. Ayrıca aracınızda trafikten men edilir.

Plaka düzenleme ile ilgili yasanın tam metni

APP plaka cezası 2016-2017

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

] }