Oto Kokpit

Amerikan Park Yasak Mı? Muayeneden Geçer Mi?

Amerikan Park Yasak Mı? Muayeneden Geçer Mi?

Otomobillerimizi kişiselleştirme hepimizin hakkıdır. Fakat bunu özgürlük sayıp sınırsız istekler çerçevesinde yapamayız. Yani sırf otomobili modifiye etmek için istediğimiz her uygulamayı araçta gerçekleştiremeyiz. Kanun çerçevesinde bazı yasaklar var ve sürekli de getirilmeye devam ediyor. Amerikan Park uygulaması da bunlardan birisi olarak maalesef karşımıza çıkmaya başladı. Aracın fabrikasyon özelliklerinde olmayan Amerikan Park uygulaması, dış görünümde şıklık arz ediyor. Fakat bazı durumlardan dolayı yasak ve sınırlama içeriyor. İşte detaylar…

Amerikan Park Yasak Mı?

Otomobilimde değişiklikler yapmaya başladığım zaman aklıma ilk gelen uygulamalardan birisi Amerikan Park oluyor. Fakat TUVTürk muayenesinden geçmemesi ve artık bu yüzden cezada kesilmeye başlanması benimde canımı sıktı. Geçtiğimiz günlerde bir takipçimiz facebook sayfamız üzerinden bize ulaşıp amerikan parkta dahil olmak üzere aydınlatma modifikasyonundan dolayı ceza yediğini belirtince konuyu açma gereği duydum.

Amerikan Park Yasak Mı?
Önceki aracımda yan sinyallerde dahil olmak üzere Amerikan Park uygulaması vardı. Bundan dolayı hiç durdurulup ceza yemediğim için bu uygulamanın yasak olmadığını biliyordum. Fakat yasakmış. Eğer fabrikasyon olarak aracınızda bulunmuyorsa maalesef ceza yiyebilirsiniz. Sebebi ise sabit yanan sinyallerin, dönüşlerde sinyal verdiğiniz zaman iki tarafında yanıp önde giden ya da karşıdan gelen aracı yanıltma durumundan kaynaklanıyor. Halbuki güncel amerikan park modülleri ile sinyal verince o taraf yanıp sönüyor ama diğer tarafında sabit olarak bile yanması can sıkıyor. Bu yüzden sinyallerde yer alan Amerikan Park yasaktır.

Amerikan Park Muayeneden Geçer Mi?
Yukarıda belirttiğim sebebi aynen buraya aktarıp devam edelim. Muayenede aracın her aksamında bakılır. Bunlardan birisi de aydınlatma ekipmanları ve onların çalışma sistemidir. Sinyallere uygulanan Amerikan Parklar muayene prosedürlerine uygun olmadığı için muayeneden geçmez. Bu yüzden üç kuruşa taktırıp aracım geceleri daha tatlı görünsün deyip ceza yiyeceğiniz günü bekleyebilirsiniz. Canım sıkılmasın, huzurum kaçmasın derseniz hiç bulaşmayın. Onun yerine tamponlara uygulata bilirsiniz. Daha sağlıklı ve sorunsuz olur. Aynı zamanda gece sürüşünde yandan görünüşü artırarak güvenli sürüşe katkı da sağlamış olursunuz.

Etiketler:

Yorumlar
  1. ... dedi ki:

    yıl 2021 3 kuruşa tatli gözükmek evet mümkün bilmem biliyormusunuz ama 20tl fazla verip ayarlı ve kaliteli bi amerikan park alırsanız sinyal verirken amerikan park devre dışı kalır ve sinyaliniz gayet sağlıklı bir şekilde çalışır