Oto Kokpit

Almanlar, Tesla Model S ile 900 Bin Km Yol Yaptı!

Almanlar, Tesla Model S ile 900 Bin Km Yol Yaptı!

Elektrikli otomobillerin en popüler modellerinden birisi olan Tesla Model S tam 900 bin kilometreyi devirdi. Alman bir sürücüye ait bu veri heyecan uyandırdı. Fakat bu kadar uzun mesafenin birde masrafı var. Yani piller artık tükenmiş durum da ve değişmesi lazım. Maliyeti ise oldukça yüksek. İşte detaylar…


Tesla Model S 900 Bin Km

Otomobil kullanım tercihleri otomotiv teknolojisi geliştikçe değişmeye devam ediyor. Bir zamanlar hibrit araçlar sektöre yabancıyken şimdi ise elektrikli araçlar olağan hale geldi. Bazı ülkelerde o kadar yoğun kullanılıyor ki standart binici 1 milyon kilometreye yakın yol yapmayı başarabiliyor.

Almanya’daki bir sürücü Tesla Model S P85 aracıyla tamı tamına 900 bin kilometre yol yaptı. Bu çok ciddi bir rakam ve yaşıtı olan içten yanmalı motorlu araçlar bu kilometrelere kolay kolay gelemiyor. 2015 model olan bu araç 900 bin kilometrelik serüveni sonunda dizel ve benzini araçların ortaya çıkardığı maliyetin yarısına mal etmiş. Yani yağ, su, filtre, triger ve içten yanmalı araçlarda belirli kilometre de değişmesi gereken parçaların birçoğu elektrikli otomobilde olmadığı için aracın uzun süredeki bakımı düşük olmuş. Yakıt tüketimindeki avantajını söylemeye bile gerek yok.

Tesla Model S P85 900 Bin Km

Fakat Tesla’nın ya da elektrikli araçların avantajının bittiği yerde var. Çünkü 900 bin kilometrelik yolculuk sonrası pillerin tamamen değişmesi lazım ve bu ağır bakımın maliyetinin ortalama 120 bin TL‘lik faturaya yansıması bekleniyor. Tabi şu da var. Tesla Model S P85 birçok spor otomobilin sunduğu performansı sunuyor. Ayrıca lüks bir sedan ve çokta ekonomik. Artılarını ele aldığımızda bunca yol katettikten sonra söz konusu maliyete katlanılır diye düşünüyorum.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

] }