Oto Kokpit

Aks Arızası Nasıl Belli Olur?

Aks Arızası Nasıl Belli Olur?

Araçlarda aks sistemi teknolojisi, diferansiyel’den çıkan dönme hareketini tekerleklere iletmekte olan mekanik cihazdır. Aks sistemi buna ek olarak aracın hız kazanması, viraj giriş ve çıkışları ile frene basılma gibi durumlarda da büyük öneme sahiptir ve güvenlik ile konforu sağlamaktadır.

Aks Arızası Nasıl Anlaşılır?

Araçların Aks sisteminde bazı durumlarda arıza oluşabilmektedir. Arıza, Aks’ın üstlendiği büyük rolden dolayı tehlike oluşturmaktadır. Bu nedenle Aks sisteminde arıza oluşması durumunda, teknik servisten destek alınmalıdır. Burada oluşan arızanın belirtileri direksiyon’da titreme olması, aracın yüksek hızda sallanmaya başlaması ve dönüş esnasında ses çıkmasıdır. Aks arızasını gösteren bazı diğer unsurlar bunlardır.

  • Dönüşler esnasında ses çıkması, arızalı bir Aks işaret etmektedir.
  • Aracınızın tekerleklerinde ya da alt tarafında gres yağı mevcutsa, bu durum Aks arızasını göstermektedir.
  • Araç kullanım esnasında ve yüksek hızlarsa titreme gösteriyor, sallanmaya başlıyorsa, Aks sistemlerinizde arıza olduğuna işaret etmektedir.
  • Araçla düz yerde giderken aracınız zıplıyorsa, bunun bir nedeni arızalı Aks olmaktadır.

Bu gibi durumlar karşısında uzman bir teknik servise gitmeniz, sizin ve aracınızın sağlığı açısından büyük öneme sahiptir.

Aks Arızası Neden Olur?

Aks arızasına neden olan etmenleri bilmeniz, Aks sisteminizin uzun ömürlü olmasına yardımcı olacaktır. Bu amaçla şu unsurlara dikkat etmeniz önerilmektedir.

  • Rulman bozulması, en sık görülen Aks arızaları içerisindedir. Bu durum, özellikle dışarıdan gelen darbeler sonucu meydana gelmektedir.
  • Her aracın, maksimum taşıma kapasitesi yer almaktadır. Bu taşıma kapasitesinden daha fazla yük taşınması, Aks arızasına neden olacaktır.
  • Aks keçesi deformesi, yağ kaçaklarına neden olarak frenlerin doğru çalışmamasına neden olabilmektedir.
  • Araç hareket esnasındayken Aks kısmına gelecek taş gibi darbeler soruna neden olabilir.

Bu maddelere dikkat etmeniz, Aks sistemlerinizi daha uzun kullanmanızı sağlayacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

[single_loop]