Akıllı Far Asistanı Nedir? Nasıl Çalışır?

Akıllı Far Asistanı Nedir? Nasıl Çalışır?

Akıllı Far Asistanı bazı modellerde Adaptif Far Sistemi olarak da bilinir ve araçlarda bir güvenlik tedbiri olarak karşımıza çıkan ögeler arasında yer almaktadır. Bu far sisteminin amacı, düşük ışıklı olan durumlarda ve gecelerde; yollarda bulunan virajlarda, tepelerde görüş mesafesini arttırmak ve daha iyi verim almayı sağlamaktır. Bu sistem, sürücülere normal far sistemlerine göre daha fazla ve kaliteli bir görüş mesafesi sunmaktadır. Bu far sistemleri virajlarda ışıklandırma yönünü ayarlayarak, düz bir ışıklandırma yerine yolu yöne göre aydınlatarak, olası kazalara karşı güvenlik ve koruma sağlamaktadır. Bu sistem, ışıkları duruma göre yukarı ve aşağı yönde hareket ettirebilmektedir. Bu sayede yol üzerindeki tepeler de aydınlatılarak, olası tehlikelerin önüne geçilmektedir. Söz konusu sistem, otomatik olarak çalışmaktadır.

Akıllı Far Asistanı Nedir?

Bu sisteme bazen uzun far asistanı da dâhil edilebilmektedir. Bu sistemde aracın ön tarafına kameralar yerleştirilmektedir. Bu kameralar sayesinde uzun far asistanı, eğer karşıdan bir araç yaklaşıyorsa, manuel olarak uzun fardan kısa fara geçmeye gerek olmadan, otomatik olarak kısa farlara geçişi mümkün sağlamaktadır. Bu sistem sayesinde her duruma karşı, olası kazaların önüne de geçilmek hedeflenmektedir.

Bu far sistemi yapısı içerisinde elektronik kontrol ünitesi ve pek çok unsur bulundurmaktadır. Sistemde bulunan bazı sensörler tekerlek hızını ölçen sensörler, direksiyon hareketlerini takip eden bir sensör ve fara monte edilen bir küçük motor olarak yer almaktadır. Bu sistemde yer alan elektronik sensörler sayesinde far, aracın gidiş açısına bakarak direksiyon açısını algılayabilmektedir.

Söz konusu sensörlerden alınan aracın hızı, viraj açısı, uzunluğu gibi bilgiler, Elektronik Kontrol Ünitesi tarafından işlenmektedir. Bundan sonra ünite, farlarda bulunan motorlara hangi yöne, kaç derece açıyla döneceği bilgilerini sağlamaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.