Oto Kokpit

Adblue Nedir? Adblue Ne İşe Yarar?

Adblue Nedir? Adblue Ne İşe Yarar?

Adblue nedir? sorusu sıkça araştırılmaktadır. Tanımı şöyledir; gerekli nitelikleri sağlayan araçlara eklenen su bazlı bir çözeltidir. İçeriğinde %32.5 arındırılmış-steril edilmiş üre ve %67.5 su bulunmaktadır. Adblue  da patlayıcılık ya da yanıcılık özelliği yoktur. Dolayısıyla güvenli bir şekilde taşınabilmektedir.

Adblue Nedir?

Adblue Ne İşe Yarar?

Adblue ne işe yarar? Bir diğer merak edilen konudur. Motordan çıkan egzoz gazları çevreyi son derece olumsuz etkilemekte ve hava kirliliğine neden olmaktadır. Bunun en kolay çözüm yolu ise Adblue kullanmaktır. Bu çözelti zararlı gazın büyük kısmını su buharı ve nitrojen gazına çevirmektedir. Dolayısıyla doğaya salınan gaz daha temiz bir hale gelmektedir.

1 Litre Adblue Kaç Kilometre Gider?

Adblue özelliğine sahip araçlarda dolum işlemi araç ikaz vermeye başladıktan sonra yapılmaktadır. Dolayısıyla 1 litre Adblue kaç km gider? Konusu akla gelebilmektedir. Bu durum aracın motoruna, standartlarına ve diğer niteliklerine bağlıdır. Ortalama bir değer iletmek gerekirse 1 litre Adblue 1000 km ile 5000 km arası kullanılabilmektedir.

Hangi Araçlarda Adblue Var?

Tüm araçlar Adblue çözeltisini kullanmaya uygun değildir. Bazı standartları taşıması ve Adblue tankına sahip olması gerekir. Bu durumda hangi araçlarda Adblue var? Sorusu ortaya çıkacaktır. Dizel yakıt ile çalışan ve SCR teknolojisine sahip olarak üretilmiş bütün araçlarda Adblue vardır ve kullanılabilmektedir. Tarım makinelerinde, kamyonlarda, otobüslerde, midibüslerde ve arabalarda yaygın bir şekilde Adblue özelliği bulunabilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

S.S.S

Adblue ışığı yandığı zaman ortalama 1000 kilometre daha yol yapabilirsiniz.

Dizel yakıt ile çalışan ve SCR teknolojisine sahip olarak üretilmiş bütün araçlarda Adblue vardır.

Aracınızdaki Adblue bittiği taktirde aracınızı çalıştıramazsınız ve yolda kalırsınız.