Oto Kokpit

Abart Egzoz’dan Bağlanma Cezası ve Sonrası (2020-2021)

Abart Egzoz’dan Bağlanma Cezası ve Sonrası (2020-2021)

Modifiye ile uğraşan birçok kişinin korkulu rüyalarından birisi “Abart Egzoz Cezası” ile karşı karşıya kalmaktır. Eğer egzozdan dolayı ceza yerseniz eski uygulamaların çoğunu unutun. Artık işleyiş eskisi kadar basit değil. İşte detaylar…


2021 Abart Egzoz'dan Bağlanma Cezası

Eğer aracınızda modifiye edilmiş bir egzoz sistemi ya da emniyetin tabiriyle “Abart Egzoz” varsa ve aracınız bundan dolayı yakalandıysanız sırasıyla başınıza geleceklerle birlikte yapmanız gerekenleri de aktaracağız.

– Trafik polisi, sizi abart egzozdan yakaladığı zaman 32/3 kanun ceza maddesi uyarınca 1228 TL ceza kesiyor (2021 yılında bu ceza 1340 TL olacak).

– Daha sonra aracınızı trafikten geçici men ediyor.

– Akabinde belirli bir süre veriyor. Bu genellikle 7 gün oluyor. Tabi kara karşınıza gözünüze değil, belirtilen süre içerisinde orijinal egzoz sistemini takmanız isteniyor. Size iki evrak veriyor. Birisi ceza, diğer herhangi çevirmede göstermeniz için 7 gün izninizin olduğunu belirten kağıt. İkinci kağıdı sakın kaybetmeyin. Aksi taktirde başka çevirmede aracınız direkt emniyet otoparkına çekilir.

Peki cezayı yedik, şimdi ne yapacağız?
– Aracınıza modifiye edilmiş bir egzoz sistemi takıldıysa mutlaka orijinalleri de duruyordur. Onları alıp egzoz ustasına gidiyor ve orijinalleri takıyorsunuz.

– Cezayı yediğiniz günü geçirmeden TÜVTÜRK’ten tespit muayenesi için gün alıyorsunuz. Muayene tamamen ücretsiz.: https://www.tuvturk.com.tr/tespit.aspx

– Orijinal egzozları takıp, abart egzozları da bagaja atarak tespit muayenesine gidiyoruz. Muayeneye girdikten sonra orijinale döndüğüne dair belge veriyorlar. Burada yarım gününüz gidebiliyor.

– Akabinde TÜVTÜRK’ten aldığımız kağıtla en yakın Bölge Trafik Şube Müdürlüğüne gidip araç üzerindeki men ibaresini kaldırıyoruz.

– Bitmedi! Birde unuttuğumuz cezamız var. Tavsiyemiz, yazılan 1228 TL’lik trafik cezasını 15 gün içerisinde ödemeniz olacaktır (2021 yılında ceza 1005 TL). Çünkü 15 gün içerisinde öderseniz %25 indirimli olarak 921 TL cebinizden çıkacaktır. Cezanın ödemesini de Vergi Dairesinin buradaki adresinden erişim sağlayıp giriş yaptıktan sonra Beyanlı Trafik Para Cezası Ödeme kısmından ceza makbuz bilgileriyle ödeyebiliyorsunuz.

Geçmiş olsun, hepsi bu kadar…

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.