Oto Kokpit

700 KM Menzilli Yeni Volkswagen ID.7 Tanıtıldı

Volkswagen‘in üst orta sınıfta tamamen elektrikli ilk modeli olan ID.7, resmi olarak tanıtıldı. Modelin üstün aerodinamik özellikleri ve yeni, daha verimli enerji aktarım nesli sayesinde 700 km’ye kadar menzil sunabiliyor.

Yeni Volkswagen ID.7

Yeni ID.7, Volkswagen’in üst orta sınıftaki ilk küresel elektrikli otomobili olarak dünya prömiyerini gerçekleştirdi. 700 km’ye kadar menzil (WLTP), gelişmiş enerji aktarım sistemleri, ferah iç mekan ve yüksek kaliteli teknolojiler ile ID.7, uzun yolculuklar için ideal bir konforlu sedan olma özelliğini taşıyor. Yaklaşık beş metrelik boyutu, gelişmiş müşteri odaklı kullanım kavramı ve yüksek kaliteli görünüm sunuyor. ID.7’nin 2023 yılında Avrupa ve Çin’de; 2024’ten itibaren ise Kuzey Amerika ve Türkiye’de piyasaya sürülmesi bekleniyor.

ID.7, MEB platformundaki yüksek verimli yeni enerji aktarım nesliyle donatılmış ilk modeldir. 210 kW/286 PS güç üreten ve Volkswagen ID serisinde en güçlü ve yüksek torklu elektrikli motorla donatılmıştır. Bu güç seçeneği, batarya boyutundan bağımsız olarak ID.7’de sunulmaktadır. APP550 adıyla anılan bu güç ünitesi, Almanya’daki Kassel’de Volkswagen Group Components ile birlikte geliştirildi ve orada üretiliyor.

Yeni elektrikli enerji aktarım sistemi, özellikle enerji tüketimi açısından optimize edilmiştir. Batarya boyutlarına göre 700 km’ye kadar WLTP menzili ve 200 kW’a kadar şarj kapasitesi öngörülmektedir. Bu sayede ID.7, uzun mesafe kullanımı için de ideal bir modeldir.

Yeni Volkswagen ID.7 Teknik Verileri

ID.7, geleneksel sedan anlayışından ziyade, modern ve kapsamlı bir fastback tasarıma sahiptir. Neredeyse beş metre uzunluğundaki ID.7, gelişmiş aerodinamik ilkelerle tasarlanmıştır. Coupe tarzında eğimli bir tavan çizgisi mevcuttur. Bu eğimli tavan sayesinde aracın donanımına göre değişkenlik göstermek şartıyla yaklaşık 0,23 sürtünme katsayısı sunuyor. Uzun aks mesafesi ve kısa aks uzantıları, araç içinde tüm yolcular için geniş yaşam alanı sunar.

ID.7 ile entegre bilgi-eğlence ekranına sahip tamamen yeni bir işletim konsepti tanıtılıyor. Volkswagen, bu yeni konseptle kullanıcı deneyimini iyileştirmeyi hedefliyor, müşteri geri bildirimlerinden faydalanarak. Yeni kullanıcı deneyimi, standart 38 cm (15 inç) bilgi-eğlence ekranı, artırılmış gerçeklikli head-up display, bilgi-eğlence sistemine entegre yeni klima kullanım konsepti, özelleştirilebilir sık kullanılanlar düğmeleri ve arkadan aydınlatmalı dokunmatik kaydırma bandı özelliklerini içermektedir.

Yeni Volkswagen ID.7 İçi

ID.7, üst sınıf premium rakiplerde bulunan donanım seçeneklerini sunarak, masaj işlevli koltuklar ve elektronik olarak karartılabilen panoramik cam tavan gibi özelliklerle öne çıkıyor. Akıllı yeni panoramik cam tavan, dokunmatik kontrolle opak ve şeffaf ayarlar arasında geçiş yapabiliyor. ID.7’deki birçok işlev gibi, tavan da sesli komutlarla çalıştırılabilir. Bu, yeni IDA sesli asistan kullanılarak gerçekleştirilir. İlk kez Volkswagen’de, isteğe bağlı olarak soğutma veya ısıtma dışında kurutma işlevine sahip Climatronic özellikli koltuk sunulmaktadır. German Campaign for Healthier Backs (AGR) tarafından onaylanan koltuklar, masaj işlevine de sahiptir. Opsiyon listesi, Harman Kardon imzalı 700 wattlık ses sistemine kadar uzanmaktadır. Önde yer alan merkezi hoparlör ve bagajdaki subwoofer dahil, 14 üst düzey hoparlör yeni Volkswagen ID.7 modelinde benzersiz bir ses deneyimi sağlamaktadır.

Yeni ID.7, 2026 yılına kadar pazara sunulacak olan on yeni elektrikli Volkswagen modelinden biridir. Sadece bu yıl, yeni ID.3, uzun dingil mesafeli ID. Buzz ve ID.7 tanıtılacaktır. 2026 yılında elektrikli bir kompakt SUV ve ID.2all modelinin 25.000 Euro’dan daha düşük bir fiyata seri üretime girmesi planlanmaktadır. Yeni ID.7, Avrupa ve Kuzey Amerika pazarları için Emden’deki Volkswagen fabrikasında üretilecek. Çin pazarı için ID.7 modelleri yerel olarak üretilecektir.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

S.S.S

Volkswagen ID.7, 700 km'ye kadar sürüş menzili sunmaktadır.

Yeni ID.7, Avrupa ve Kuzey Amerika pazarları için Emden'deki Volkswagen fabrikasında üretilecek.

ID.7'nin 2023 yılında Avrupa ve Çin'de; 2024'ten itibaren ise Kuzey Amerika ve Türkiye'de piyasaya sürülmesi bekleniyor.