Oto Kokpit

50 Bin Devir Çeviren Jeep Wrangler Blok Patlattı!

50 Bin Devir Çeviren Jeep Wrangler Blok Patlattı!

Sıfır denilecek bir aracınızın motor bloku havaya uçsa ne yapardınız? Fabrikasyon bir otomobilde bu neredeyse imkansız. Yani öyle görünüyordu. Fakat Florida’da (ABD) yaşayan bir sürücünün başına gelenlerden sonra araçlara özellikle de dört çeker SUV’lara karşı bakış açınız değişecek.


50 bin Devir Çeviren Jeep Wrangler Blok Patlattı

2021 model Jeep Wrangler Rubicon sahibi aracını kullanırken motor bloku parçalanıyor. 3.6 litrelik atmosferik benzinli V6 motorla böylesine bir durumla karşılaşılması çok ilginç. Aracı servise çekmişler ve yapılan inceleme de 4 Low modunda 1. viteste olayın yaşandığı tespit edilmiş. Yani bu araç normalde 6 bin devir çevirirken kullanıcı hatasından kaynaklı olarak ağır arazi modunda 1. viteste 80 km/s hızın üstüne çıkmaya çalışırken motorun 50 bin devir üstünde çevirmesine zorlanmış. Sonucunda ise motor parçalanmış.

Yaşanan sorun karşısında marka, kullanıcı hatası olarak değerlendirmiş. Hali hazırda Wrangler el kitabında bu aracın 4 Low modunda kullanılırken 25 mili (40 km/s) geçmemesi açıkça belirtilmiş.

Kullanıcının bu noktaları gözden kaçırması sonucu motor krankı kırılmış, blok kısmı parçalanmış. Volan dağılmış, Debriyaj sistemi ciddi hasar görmüş ve motor-şanzıman ikilisinde birçok parça ciddi hasar görmüş. Sonucunda ise işçilik hariç yaklaşık 30.000 dolar masraf çıkarılmış. Zaten aracın sıfırı da 74 bin dolar!

Siz bu durum karşısında ne yapardınız?

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.