Oto Kokpit

4 Kapılı FSO Polonez’i 2 Koltuklu Hale Getirdiler

4 Kapılı yan yana 2 koltuklu ya da 2 kapılı 2 koltuklu araçları biliyoruz. Garip bir şey değil. Fakat 4 kapılı araçta önlü ve arkalı toplamda 2 koltuklu araç normal bir şey değil. Açıkçası bu zamana kadar sadece iki kapılı Renault Twizy’de gördük. Fakat 4 kapılı sedan aracı önlü ve arkalı olarak her yerde göreceğimiz bir şey değil. Fakat FSO Polonez üzerinde yapılanlar tamda anlattığımı temsil ediyor. Yine sıra dışı ve ilginç bir araç buldum. Buyurun detaylara geçelim.

FSO Polonez Özellikleri

Geçen hafta How Not to Design a Car adlı facebook sayfasında bir araç yayınlandı. İlk bakışta FSO Polonez görüyorsunuz. Detaylı bakınca standart araçtan dar ve enteresan duran bir otomobil dikkatinizi çekiyor. Sonrasında akıllarda tek soru: Bu da ne böyle?

2 Koltuklu FSO Polonez İçi

Bu araç, Polonyalı otomobil firması FSO‘nun 1978-2002 yılları arası ürettiği Polonez modeli. Marka ürettiği zaman bu araç 4 kapılı 4 koltuklu sedandı. Fakat belirttiğim sayfadaki paylaşımlı hali çok farklı. Sanki photoshop üzerinde daraltılmış gibi. Ama öyle değil. Adamlar üşenmemiş aracı yarı yarıya daraltmışlar. Kim yapmış bir fikrim yok ama ortaya çok sıra dışı araç çıkarmışlar. Resmen iki koltuklu ve 4 kapılı sedan araç hazırlanmış. İnsan şöyle bir düşündüğü zaman o şasiyi nasıl daralttı, motoru nasıl ayarladı, şanzıman, diferansiyel vs. birçok parçaları bu kadar başarılı şekilde daraltılmış bir araca nasıl yaptı, diye sormadan edemiyor. Amaçsız insanın işi gibi dursa da ben beğendim. Emek verilmiş. Fotoğraflarını bile her yerde göremeyeceğimiz araç hazırlanmış. Yapanı tebrik ediyor ve sizleri FSO Polonez‘in fotoğraflarıyla baş başa bırakıyorum.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

] }